facebook 100x100

youtube 100x100

twitch 100x100

twitter icon 100x100

steam

 

 

O GUILD-HALL.CZJak vznikl Guild-Hall.CZ

Guild-Hall Stream

Zerg - základy hry

Narazil jsem náhodou na tento zkušenostmi nabitý článek od hráče, který se představil jako hráč na úrovni průměrného mastera. Jeho původní záměr byl, poskytnout návod pro jeho sestru, ale pak si uvědomil, že by z toho mohli těžit všichni začínající, i pokročilí zergové. No, a tak jsem se rozhodl tento článek přeložit, také pro naše české zergy, pozn. chvíli to trvalo .) .

 

Zvládnutí mechaniky Zergů

Poznámka: na následující techniky lze pohlížet, jako na základní požadavky pro dosažení Master úrovně. Je důležité si uvědomit, že Master level je jen začátkem hry na vysoké úrovni. Jako takové se proto mohou tyto požadavky jevit zahlcující, ale jak Spanishiwa jednou řekl: "Způsob, jak se stát opravdu dobrým, je přidávat postupně jednu věc za druhou a soustředit se na každou zvlášť, dokud se nestane podvědomou. Až po té, je možné přidat další."

Základy: psychologie Overmind

Každá rasa má své silné i slabé stránky. Porozumět základní psychologii vaší rasy, je nejlepší cestou, jak se seznámit s její silou a schopnostmi, tedy alespoň teoreticky. Přijmutí těchto konceptů vám dovolí, maximalizovat efektivnost vaší rasy, protože celková mechanika rasy nahrává tomuto stylu. A tedy, aby jste mohli hrát jako zerg, tak se musíte nejprve naučit myslet, jako zerg.

Reakční hra

Nejdůležitější věc, kterou je třeba pochopit je, že Zerg je primárně reakční rasou. Toto znamená, že vaším cílem je vždy vyvinout její maximální potenciál v závislosti na volbách, které učinil váš protivník, zatím co budujete kontrolu nad mapu, silnější ekonomiku a početnější armádu. Pro toto existuje jednoduchý důvod: ostatní rasy produkují jednotky a pracovníky zároveň, zatímco Zerg spoléhá na to, že mu Hatchery vyprodukuje v pravidelném cyklu larvy, a po té z těchto larev tvoří jednotky, které jsou vhodné pro danou situaci.

Pokud zerg tvoří drony, tak je jeho schopnost produkovat jednotky oslabena. Pokud tvoří jednotky, tak zase trpí jeho ekonomika a zpomalují se další expanze. A proto se zerg spoléhá na to, že má přehled nad tím, co se děje na mapě, a že nascoutuje protivníka, tak aby se rozhodl, zda je bezpečné produkovat drony, nebo je nutné vše investovat do jednotek. S tímto na paměti je třeba si uvědomit, že každá jednotka, která není na začátku hry drona, znamená nepřímé ohrožení pro budoucí hru.

Není žádnou náhodou, že Zerg oplývá nejlepšími nástroji pro kontrolu mapy: Speedlingové, Overlordi a creep. A nebo to, že pokud je zergům dána naprostá volnost, tak se dostanou na max jednotek nejrychleji. (Terrané i Protossové toto vědí a budou na vás tlačit tak, aby váš růst zpomalili tím, že vás donutí stavit jednotky v době, kdy chcete stavit drony. Oni vědí, že pokud by vás nechali být, tak jim brzo přerostete přes hlavu.)

Váš úspěch tedy závisí na tom, jak jste schopni neutralizovat potenciální škody a zároveň vytrvat v budování vaší rozvojové trajektorie (víc níže).

Poznámka: Reakční nutně neznamená defenzivní, nebo pasivní. Ti nejlepší zergové na světě jsou schopni rychle těžit z oponentovy slabosti, pomocí přesně časovaného útoku. Nicméně, každý takovýto útok je vždy proveden s plnou vědomostí toho, co váš protivník dělá a kde tedy jeho slabost leží. Tohoto je dosaženou částečně citem pro hru(profesionální hráči) a částečně díky scoutingu, z čehož následně plyne správné rozhodnutí.

Tři základy Zergské psychologie

Vaše tři základní instinkty by měly vždy být:

Vyvíjej se: Prováděj jen informovaná rozhodnutí o tom, jakou cestu vývoje zvolit (jaký tech odemknout a v jakém pořadí, a jak maximálně využít upgrady), a jaký typ jednotek produkovat.

Expanduj: Jednoduše řečeno, pokračuj v růstu a budování, dokud nepokryješ celou mapu. Cílem zergů je růst exponenciálně a spotřebovat všechny dostupné prostředky.

Pohlť: To znamená, že se musíte stát natolik silní, že nakonec převálcujete nepřítele silou množství. Měli by jste rozdrtit útočící armádu pomocí hordy jednotek, které jsou správnou odpovědí na ty, co má protivník.

Můj dobrý přítel, hrající Terrany, toto pěkně popsal větou: "dobrého zerga je těžké zabít, ale skvělý Zerg, ten je nekonečný". "Nekonečný" v tomhle případě znamená, že svého protivníka postupně udoláte další a další vlnou, protože nebyl schopen vám dostatečně poškodit ekonomiku.

Poznámka: pokud chcete diktovat tempo hry, mít různorodé možnosti techu a obtěžujících možností, hrát ze zabezpečené obrany a vzít hru, tak říkajíc, k němu, tak zvažte změnu rasy.

Základy: Skutečná cena drony

Podstata Zergů leží v dronách. To vytvořit správné množství dron ve správný čas, je jedinou mechanikou, která dělí vysokou hru (diamond a výše) od hry na nízké úrovni. Kdybych se vás zeptal, jaká je cena drony, co by jste řekli? 50 minerálů? Ano a ne. Správná odpověď je exponenciální. Drona vytěží něco mezi 50-60 minerály za minutu (závisí na vzdálenosti minerálů a množství dron na dané expanzi). No a proto počáteční drona, která těžila po dobu 10 minut, má cenu 500-600 minerálů! Tomu říkám jedna sakra drahá drona!

To proč je důležité toto pochopit je, že každá příležitostná cena drony, kterou nezvládnete v počátku vyprodukovat, se rovná počtu minerálů, které by tato drona bývala byla natěžila, pokud by žila. Neschopnost vyprodukovat dostatečné množství dron na začátku hry, je tím největším důvodem, který vás drží spoutané v nižších ligách. Pokud se hře učíte, je dobře umřít na to, že jste vyprodukovali příliš mnoho dron, než na to, že děláte od každého trochu. Perfektní makro přijde s časem. To, co ale s časem nepřijde, jsou minerály, které by jste měli, kdyby jste dosáhli minimální potřebné saturace základen (zhruba 40 dron na dvě základny) do 4 minuty. Tato ztráta ekonomiky se promění ve sněhovou kouli, která se nabalí v obrovský rozdíl v pozdější části hry. A tak se alespoň ze začátku snažte prohrát kvůli tomu, že jste vyprodukovali příliš mnoho dron, než kvůli tomu, že jich máte příliš málo.

Zergská Macro mechanika

Vědět přesně jaké množství - 40 dron do čtvrté minuty. Toto je minimální množství pro přežití při rozjezdu hry. Jak bylo zmíněno výše, tak selhání v tom vyprodukovat 40 dron, co nejrychleji, má za následek ekonomickou katastrofu v pozdější fázi. Příklad: 3 queeny a 4 sety lingů = 10 supply. Přičtěme k tomu 40 dron a máme 50 (pro jistotu pojďme na 52). Vždy se snažte dosáhnout tohoto supply do čtvrté minuty.

Overlordi se tvoří na 13 (14, pokud děláte extractor trik), 19-20, 32-34, 42-44x2 (předpokládáme, že ztratíme scouta). Poté by každé kolo injectů mělo být následováno produkcí stejného množství overlordů, jako je injectovaných hatcherek (více na toto téma později).

Nahraďte každou dronu, kterou použijete pro stavbu budovy, dvěma novými. Toto není zcela nutné, ale lepší než alternativa. Výjimkou jsou dva evolution chambery, dva gasy, nebo statická obrana v době, kdy jsme pod tlakem a stavba jednotek je prioritní. Nedokážu vám ani říct, kolik her jsem prohrál, protože jsem to přehnal se statickou obranou (což je pro mě nepřímý zásah do ekonomiky) a navíc jsem vyrobil jednotky, tak abych se cítil v bezpečí, což ponechalo mou mid-game ekonomiku v troskách.

Když macrujete, tak sledujte moment, kdy se vám řádek zaplní larvami. To znamená, že injecty jsou hotovy a je nutno udělat následující:

a) použít larvy okamžitě, abychom zabránili larva bloku (hatcherky neprodukují larvy samovolně, pokud se u nich válí víc jak tři drony)

b) znovu všechny hatcherky nainjectujte

c) vyprodukujte overlordy

Zvolte si jednu metodu injectování a té se držte (backspace metoda, metoda přes pozice kamery atd.) Používat víc než jednu metodu není dobrý nápad, protože vás to zpomalí a hlavně naruší váš cyklus.

A pro každého zerga je nutné, vypilovat svůj produkční cyklus, nebo taky jinak zvaný cyklus injectů. Dá se to přirovnat k zergovu dýchání. Tento cyklus vezme důležité akce, nutné pro macro, a poskládá je efektivně dohromady tak, aby trénoval vaši svalovou paměť a tempo hry. Názorný příklad používaný JaeDongem:

Inject:

  • dát do fronty tolik overlordů, kolik hatcherek jste nainjectovali

  • nastavte okamžitě kam mají overlordi a jednotky z vajec putovat

  • skočte na queenu určenou pro šíření creepu a položte tumor

  • rozšiřte ostatní tumory

  • vezměte zvoleného scouta a pošlete ho na obhlídku

Pokud výše zmíněné provedete pořádně, tak vám to zabere max 10 sekund a pokryjete tím základy úspěšného macra. Doplňte to o výrobu správné odpovědi na to, co nascoutujete, a hlavně zjistěte, jestli můžete ještě dronovat, nebo potřebujete jednotky okamžitě. Vyjde to skvěle, protože další larvy vám vypadnou asi za nějakých 10 sekund a overlordi se spawnou taky akorát pro to, abychom mohli nově nabyté supply použít dle potřeby a následně začneme znovu celý cyklus od začátku.

Vždy rozšiřujte Creep!

Seznamte se s, a snažte se následovat, zergovu vývojovou trajektorii, což je vznešeně řečeno to, co by měl zerg dělat (a v jakém pořadí), aby mohl realizovat svůj plný potenciál v late game. Načasování a pořadí se, hru od hry, může lehce lišit, podle toho, co se v ní děje, nicméně základní mantinely zůstávají stejné.

Zergova vývojová trajektorie

Pochopení Stupňů:

Každá jednotka na spodním stupni je potřebná jen k tomu, aby vám pomohla dostat se k jednotkám ze stupňů vyšších. Vašim cílem by mělo vždy být, postupovat skrz jednotlivé stupně. Je třeba se vyhnout uvíznutí na počátečních jednotkách bez upgradu déle, než je absolutně nutné. Samozřejmě existují výjimky, a to když na příklad potřebujete remaxovat na T2 jednotkách, a nebo doplnit svou armádu ultralisků o speedlingy. Nicméně i v tomto případě, by měli mít speedlingové 3/3 upgrady s adrenal glands, a v tomto stavu je už nelze zcela považovat za T1 jednotku.

Zergův technologický strom se postupně odkrývá s těmito mutacemi Hatchery:

Hatchery tech = T1

Lair Tech = T2

Hive Tech = T3

Existují zde však i mezistupně, jako je Roach (stupeň 1,5, protože je armored a vyžaduje postavení další budovy) a Viper (nepotřebuje Spire, jen Hive) Vlastní definice jednotlivých stupňů ale není důležitá, důležité je vědět, kde leží váš cílový tech, a jak se k němu dostat, co nejefektivněji.

Cílem každého zerga by mělo být, proplout všemi stupni, co nejrychleji a nejefektivněji, a tím si otevřít vše potřebné již v pozdní mid-game, což nám dovolí okamžitě reagovat na protivníka. Tím nechci říct, že je nutné mít přístup ke všem jednotkám v každé hře, jen poukazuji na to, že zerg je nejsilnější, pokud má k dispozici celý technologický strom. Ale budou hry, kdy to nutné bude a jedinou otázkou zůstává, jak se k tomu dopracovat.

Trajektorie sama o sobě:

(Poznámka: prosím berte v potaz, že toto je popsáno v hrubých tazích. Účelem je ukázat začátečníkům, jak je možno rozpoutat pravou sílu zergů a čeho se mají snažit při svém růstu dosáhnout. Samozřejmě, pokud jste už na vyšší úrovni, tak si najdete svou vlastní cestu, jak adaptovat tuto trajektorii. Nehledě na to, že existuje spousta přesných buildů.)

Dostaňte se na +/- 40 dron tak rychle, jak je to jen možné. Fakt si nedělám srandu.

Nascoutujte svého protivníka kolem 3:30.

Postavte evo chamber hned jak dosáhnete saturace na dvou bázích, (postavte dvě, pokud je vaše ekonomika silná a rychlá, a nehrozí vám žádný útok.)

Postavte další gas. Musíte vědět, kolik gasu budete na co potřebovat. Příklad: bráníte brzký útok protossa pomocí roachů - pak 2 gasy. Ofenzivní produkce roachů - 3 gasy. Defenzivní hra s banelingy z jedné báze - 1 gas(2 drony), ofenzivní hras banelingy z jedné báze - 1 gas(3 drony), masujete hydry jako odpověď na phoenixy, nebo void ray - 4 gasy, Masujete mutalisky - 4 gas + následné okamžité obsazení gasů na třetí bázi. Podle toho, co chcete dělat, tedy použijte správné množství gasu, časování řeší buildy. Nikdy ale nemějte příliš gasu příliš brzy, mějte na paměti skutečnou cenu drony! 

Pokud máme gasy zaplněny, tak začneme s oběma upgrady. Pokud děláme jen jeden upgrade, tak bych preferoval armor (ovlivňuje všechny jednotky drony, queeny, overlordy atd.). Druhý evo chamber postavte, až když je armor tak ze 3/4 hotov a následně upgradujte po dvou (záleží na hře). Nenechte se mýlit, upgrady jsou doslova koncem všeho. (Teorie: Zergovy jednotky jsou vůči svojí ceně v základku neefektivní a spoléhají na svou mobilitu a rychlou produkci. Hlavní věci, které rozhodují, zda budete efektivní jsou: 1) MACRO, 2) UPGRADY, 3) vaše jednotlivá rozhodnutí, kdy, kde, a jak zaútočit. Výjimky: upgardy se odkládají, pokud jsme pod útokem a veškeré zdroje musí být věnovány na výrobu jednotek, teda pokud nemáme špatné macro a neválí se nám v bance 1000+ minerálu a gasu, v tomto případě samozřejmě jděte do toho a upgradujte)

Postavte třetí bázi* (cca 32 supply), nahraďte dronu, postavte macro hatch, nahraďte dronu, a následně:

postavte bezpečnostní Tier 1 jednotky a použijte je pro agresivní scouting a otravování nepřítele, tak aby jste si ověřili, jak si nepřítel věří a jaké má jednotky.

S tím, jak začnete upgrady, tak začněte lair. S tím, jak začnete lair, tak si nachystejte overlorda, kterého následně přeměníte na overseera, do dobré pozice, na následný scout.

Jakmile máte Lair, tak se musíte rozhodnout, jaký tech zvolíte, a podle toho rozhodnete, zda je třeba další gas na třetí bázi. (Mutalisky - ano, 6 gasů ihned. V tomto případě gasy nahoďte už v okamžiku, kdy se vám třetí hatchka staví. Infestoři - 6 gasů. Hydry - 5 gasů. Masujete roache ze třech hatchery - 4 gasy atd. atd.)

Začněte 2/2 upgrady hned, jak se vám dokončí 1/1, a postavte infestation pit, pokud už jste nezačali. Pamatujte: 2/2 = perfektní čas na infestation pit. Důvodem je to, že budete potřebovat infestation pit k tomu, aby jste mohli postavit Hive (který je nutný pro 3/3 upgrady), a doba, jakou trvá postavit Infestation pit a Hive, je skoro stejná, jako doba, která je třeba na dokončení 2/2 upgradu. Ideální macro je teda - 1/1, lair, 2/2, infestation pit, hive, 3/3 a dostat se na max zhruba ve stejnou dobu, jako se dokončí 3/3.

*čas postavení třetí báze se může lehce lišit podle matchupu a stavu hry. Ale ze všeho nejvíc záleží na stavu vaší ekonomiky. Pokud se dostanete včas na oněch +/- 40 dron, tak vám macro řekne samo, kdy je třeba vzít třetí bázi, protože nebudete schopni spotřebovat všechny minerály na jeden inject cyklus ze dvou hatcherek. Toto je optimální doba, kdy vzít třetí základnu, pokud tedy nešetříte na specifické věci, jako upgrady a jednotky. Následovat můžete s macro hatcherkou (pro lidi na levelu diamond+ záleží na uvážení, Platinum a níže by ji měli postavit vždy, protože budete zapomínat na injecty). Nejlepší místo na macro hatch je ve druhé bázi, kde může absorbovat damage v případě, že na vás nepřítel zatlačí.

Základy: Scouting

Vždy scoutujte na 14 supply, mimo ZvZ. Nedoporučuju poslouchat lidi, co říkají, že scout není třeba. Dokud se teda váš smysl pro hru nevyvine natolik, že se můžete spolehnout na vaši intuici, v opačném případě vás drone scout může zachránit od proxy cheesu. Drone scout taky zvyšuje vaše apm a vnímání toho, co se děje na mapě, otravuje/brzdí vašeho protivníka, ale to nejdůležitější, dosáhne okamžité kontroly nad mapou. Zvykněte si použít extra hotkey pro vašeho scouta, který následně přenastavíte na overlorda, který bude ve scoutu pokračovat. Scoutujete-li Protossy, tak sledujte, kde jsou postaveny pylony (tady bude totiž budoucí tech). Používejte tento hotkey jen pro scouty, protože tak si na to zvyknete a scoutování se pro vás stane samozřejmostí.

Po tom, co v 3:30 nascoutujete oponentovu základnu, změňte hotkey na dalšího overlorda, který se stane v budoucnu overseerem. Overseera namorfujte okamžitě, jak budete mít hotový Lair, a nastavte mu scoutovací cestu přes shift (tak si nemusíte pamatovat, že se k overseerovi potřebujete vrátit až skončí s morfováním, a po tom, co na něj začnou útočit nad nepřátelskou základnou, vás stejně upozorní na to zkontrolovat, co nascoutoval). Vždy nastavte morfující se overlordy tak, aby letěli rovnou k dalším ložiskům minerálů a důležitým místům na mapě. Začněte s prostorem kolem vaší základny pro vyhlížení dropů, až pak pokračujte s nejbližšími minerály a postupujte dál. Výjimkou je první (originální) a druhý overlord, kteří letí přímo na scoutovací pozice nepřátelské základny.

Vždy vypouštějte creep na nepřítelovu třetí základnu a umístěte zerglingy za minerály na jeho čtvrté a páté základně. V každé hře bojujte o kontrolu nad xel´naga věžemi a umístěte linga poblíž východu z nepřátelské základny. Tento lig je důležitý v tom, že vás upozorní na to, kdy nepřítel vyráží ven, nebo chce stavět expanzi. Pokud je tento ling zabit, tak jej okamžitě nahraďte novým.

Přiřaďte queeně, určené pro šíření creepu, vlastní hotkey. Používejte na creep jen tohleto tlačítko a žádné jiné a používejte jej ve správnou chvíli vašeho cyklu (například hned po tom, co nastavíte, kam mají letět overlordi zadaní do výroby). Takto se šíření creepu stane podvědomou záležitostí, stejně jako u scoutování.

Nepodceňujte tlak na nepřítele, jako formu scoutu. Pokud máte jednotky, které nepotřebujete v daný okamžik k obraně, tak by měly stále aktivně nakukovat a dráždit protivníka k reakci. Tato reakce odhalí jeho kompozici a to, jak si věří (buď se stáhne, a nebo bude pronásledovat, a toto vám taky napoví, zda dělat jednotky, nebo drony. Pronásleduje? Udělejte jednotky. Zdrhá? Udělejte drony.) Tahle přetahovaná je tím správným způsobem, jak využít vaše jednotky, NIKDY nedovolte, aby vaše jednotky jen nečinně seděly ve vaší základně. (výjimkou je, když máme strategicky umístěno v základně menší množství jednotek pro obranu dropu. Tyto jednotky, ale pak není možno považovat za neaktivní, protože záměrně brání dropu.)

Lehký vs. těžký tlak

Lehký tlak je naznačená hrozba. Terran, obléhající vás na okraji creepu, je příkladem lehkého tlaku. Je to taková hrozba, která, pokud ji budeme ignorovat, se, dříve nebo později, přemění na těžký tlak.

Těžký tlak je cokoliv, co má potenciál způsobit okamžitou škodu. Budeme-li vycházet z předchozího příkladu, pak to, kdy Terran provede scan a pošle vpřed mariňáky na čištění creepu, je začátek těžkého tlaku. Výsadky jsou dalším příkladem.

Důvodem, proč rozlišovat mezi těmito tlaky je, že jako zerg se musíte stát mistrem lehkého tlaku. Mimoto, že vám tento tlak koupí čas a pomůže se scoutem, tak můžete i vyprovokovat protivníka k tomu, aby začal tvrdě tlačit ještě předtím, než je zcela připraven. Toto nahrává vaši hře, protože jste schopni re-maxnout velice rychle, a to hlavně v případě obrany.

Zvládnutí produkce v průběhu bitvy

Toto je nejvíce přehlížený faktor v Diamondu a níže. Jak už bylo řečeno, síla zerga tkví v jeho produkční kapacitě a v mobilitě. Co to ale ve skutečnosti znamená? Hlavně tyto dvě věci:

Produkční kapacita dovoluje zergovi vytvářet jednotky mnohem rychleji, než jsou schopny ostatní rasy. To znamená, že vaše schopnost re-maxu je nesrovnatelná.

Mobilita dovoluje vašim jednotkám dostat se na bojiště mnohem rychleji (opět s vyjimkou warp-inu). Day9 správně kdysi řekl, že zerg nevyhrává hru se svou první armádou, ale až s druhou, nebo třetí, která se k té první připojí před tím, než zemře.

Hlavním způsobem, jak zvládnout tuto jedinečnou mechaniku, je naučit se rozpoznat, kdy je třeba vaši armádu při střetech microvat, a kdy ne (většina), což vám dovolí věnovat se macru. Hlavní nováčkovskou chybou je, že sledují průběh bitvy, čímž ztrácejí čas a dovolují nahromadit minerály, a k produkci se vracejí, až když se cítí bezpečně. Užitečnou poznámkou v tomto případě je:

Pochopení zkratky RT v RTS

???"Ale, ale já přece musíme svou armádu ovládat, protože jinak o ni přijdu a prohraju hru."

Není to pravda mí mladí Padawanové. Realitou real-time strategie je, že mnoho lidí si nedokáže představit, co ten aspekt "v reálném čase" vlastně znamená. Real-time, pro účel tohoto článku, znamená - přesně v daný okamžik, kdy je to třeba.

Tady máte jedno nerdí moudro..

"Čaroděj nechodí nikdy pozdě. Nechodí ani brzy.. Chodí přesně tehdy, kdy chce!" (hahaha, promiňte)

To "nechodí nikdy pozdě, ani brzy" je ale správným způsobem, jak pochopit "reálný-čas".

V případě obnovy padlých jednotek máte velice úzké okno, kdy můžete bezpečně produkovat jednotky, a to je okamžitě po začátku střetu. Říkám "bezpečně", protože pokud se zpozdíte, tak vaše jednotky nestihnou dorazit na bojiště v čas před tím, než bitva skončí.

Správnou mechanikou zerga je připravit se na střet, nainjectovat hatcherky před bojem, koupit si co nejvíce času, snahou dostat se do týlu a odstřihnout posily, rozprostřít jednotky před střetem, a po té, hned co boj začne, tak okamžitě začít tvořit nové jednotky a znovu nainjectovat hatcherky. Musíte to udělat v průběhu bitvy, ne až po ní. (znovu opakuji, to, že můžete injektovat, víte tak, že se vám na kartě objeví spousta nových larev)

To, jestli to děláte správně, můžete vidět v replay, kdy oponentovo supply klesá, ale vaše zůstává stejné, nebo dokonce roste, skrze váš střet. Toto dovoluje jednotkám posílit hlavní armádu, hned jak se spawnou.

Pokud jste rozdrtili nepřátelskou armádu a zbývají vám nějaké jednotky a navíc se vám už jednotky tvoří, tak je nejlepší čas na okamžitý protiútok. Poznámka: okamžitý, znamená HNED TEĎ. Ne až po tom, co vaše nové jednotky spawnou, ne po tom, co jste postavili další tech, ne za dalších deset sekund. "TEĎ" znamená JDI! Nezastavuj se a nezpomaluj svou vlnu, přeměňte svou náhlou výhodu v těžký tlak a přinuťte vašeho protivníka platit!

Pravidla střetu

Nikdy nebojujte postupem do rampy. Nic tím nezískáte, ale přijít můžete o všechno. Rampy jsou úzké, kdežto zerg má nejraději otevřené prostory, takové kde může nepřítele efektivně obklopit. Rampa toto nedovoluje a navíc extrémně zefektivňuje force fieldy, fungaly, schopnosti způsobující plošné poškození,  atd., a to z prostého důvodu, že jsou jednotky na sebe namačkané. Každou rampu proto považujte za smrtelnou past a vždycky se snažte dopředu scoutovat, než se pokusíte přejít ve skupině.

Snažte se, pokud je to možné, útočit na creepu. Creep vám poskytuje vidět přesnou polohu armády nepřítele, zlepšuje zergovu mobilitu a funguje jako psychologické zastrašení - zeptejte se jakéhokoliv Terrana co si myslí o tom, poslat hromadu mariňáků daleko na creep bez scanu... To, že se protivník na creep odváží, znamená z jeho strany velký závazek a žádá si od vás stejně vážnou odpověď.

Vezměte si ponaučení z Terranů - předem rozdělte své jednotky. Rozprostření jednotek snižuje efektivitu plošného poškození, což dovoluje dostat se blíže a zaútočit rovnoměrně (toto je hlavně důležité pro velké jednotky jako roache), a také zvyšuje šanci na obklopení nepřítele. Kdykoliv je to možné, tak zaútočte z více stran. To nejhorší, co můžete udělat, je a-move všech jednotek pouze z jedné strany. Toto si můžete dovolit pouze za situace, kdy víte, že máte mnohem větší převahu, ale nedělal bych to ani tehdy.

Využijte své mobility, běžte na okolo! Jednou ze začátečnických chyb je, že se stáhnete s celou armádou na první expanzi a snažíte se nahromadit armádu, když víte, že se nepřítel blíží. Toto je fatální chyba. Nazývám to "Syndrom scvrklého zerga" jehož výsledkem jsou obzvlášť bolestivé prohry, kdy víte, že jste daný útok mohli s lehkostí odrazit. Zní to povědomě? Nestyďte se, všichni jsme si tím prošli, a tak zde chci nastínit, jak s tím skoncovat, jednou pro vždy. Odpověď je jednoduchá: Obejděte ho! Tím, že odříznete nepřátelskou armádu od domova, docílíte hned několika věcí: Přestali jste hrát scvrklého zerga, což vás automaticky posunuje nejméně na platinum úroveň, alespoň co se týče vašich mechanik střetu s nepřítelem. Odřízli jste nepřítele a hrozíte mu tím, že bude obklopen - lehký tlak. Můžete taky chytnou do pasti jeho posily před tím, než se přidají k hlavní armádě (toto je především důležité proti  Terranům).

Spali jste někdy, nebo skákali, na vodní posteli? Pokud ne, tak dovolte abych vám to vysvětlil: Voda se vždy snaží vytlačit pryč z místa, kde svou vahou tlačíte na postel. Berte rasu Zergů jako tekutinu, která plyne stejně jako voda ve vodní posteli. Tento princip, společně se správným produkčním cyklem (viz. chápaní RT v RTS), je tím nejdůležitějším pravidlem střetu. Kdykoliv je to možné, jděte tam, kde váš protivník není a ohrožujte ho. Tím v něm vzbudíte nejistotu a donutíte ho se otočit a běžet zpátky bránit, což vám koupí čas.

Poznámka: Pokud ale selžete v macru, zatím co běháte kolem mapy, tak celá vaše snaha vyjde na prázdno.

Něco pro nižší ligy:

Naučte se poznat situace, kdy dochází k tomu, že vás nepřítele přejede. Pokud bez rozmyslu pošlete celou armádu roachů přes A-move do protossova klubka immortálů, kdy vás nepřítel rozdělí force fieldy, tak se stáhněte, nedávejte mu zbytek jednotek zadarmo! Pokud si kdykoliv nejste jistí tím, jestli jste schopni bojovat rovnocenně, tak se stáhněte a počkejte na posily. Pamatujte, máte tu nejlepší produkci a mobilitu ve hře, tak je využijte ve svůj prospěch. Půlka armády se může stát celou armádou v závislosti sekund. No, a nebo zůstaňte a nechejte posily přibíhat do mlýnku na maso. Většina chyb ve střetech, probíhajících v nízkých ligách, se odvíjí od toho, že nejste schopni rozpoznat mezi souboji, které si můžete dovolit bojovat a těmi, které ne. (jako například, vždy kontrolujte, jaké upgrady protivník má, pokud jsou lepší a nemáte početní převahu, tak se stáhněte)

PS - pokud si zvyknete na pravidlo, vždy kupovat čas pro své posily kdykoliv je to možné, tak automaticky napravíte přinejmenším polovinu vašich střetů, které by jinak byly udělány ve spěchu.

Je už sakra na čase! (aka hrajeme dlouhou hru)

Kdybych se vás zeptal, co je vašim hlavním cílem z pohledu zerga, co by jste řekli? Pokud řeknete, že vyhrát, tak si uvědomíte, že tato odpověď je samozřejmá, a proto nekonstruktivní.

Pokud řeknete, že macro, tak začne přihořívat.

Pokud řeknete, že macro a dostat se na max dřív než váš protivník, tak už jste velice blízko toho, co po vás chci, ale ještě jste neuhodili hřebíček na hlavičku.

Nejlepší univerzální odpovědí je: kupujte si více času. Čas na co? Na to všechno, co jsme popsal výše!

Vězte, že mimo brzký cheese a rozdíly skillu v nízkých ligách, bude každá hra docela vyrovnaná, a nebo v případě, že se rychle zlepšujete, tak váš protivník bude krapet lepší (palec nahoru Blizzardu za skvělý MMR systém)

A tak tedy, čím víc se budete zlepšovat, tím méně často vyhrajete hru jen jedním velkým střetem, což se děje hlavně v nízkých ligách. Když se probojujete do vyššího diamondu, tak zjistíte, že macro a houževnatost vašich protivníků se markantně zlepší, stejně jako je tomu ,ale i u vás.

A proto by zerg měl vždy, kdy je to možné, hrát dlouhé hry.

To znamená, že musíte pohltit veškerý tlak, tak aby jste si koupili čas na macro, tvorbu jednotek, rozšiřování creepu, získání přehledu nad mapou, vyšplhat technologický strom, získat upgrady a dovolit své bance za a) vymaxovat na správnou kompozici, co nejdřív to jde, a za b) nahromadit rychle, tak aby jste mohli v budoucnu re-maxovat.

Pamatuje 3 instinkty:

Rozvíjej se, Expanduj, Obklopuj

Všechny tyto věci potřebují jednu nejdůležitější ingredienci: čas!

Začínající hráči by měli odolat nutkání ukončit hru rychle, dokud jim jejich schopnost scoutovat a cit pro hru nedovolí přesně říct, co má protihráč na obranu. Jinak totiž svou snahu přeženete a prohrajete hru.

Doplňkové mechaniky pro Master úroveň, které je dobré zvládnout:

Baenling miny

Nekonečný creep spread

Vylákávání force fieldů

Doplňovat statickou obranu, když máme přehršel minerálů

Využívat dropu. Drop a burrow jsou jediné dvě věci, které protivník nemůže nascoutovat, takže je dobré je využít pro moment překvapení. Lze taky napálit protivníka čistě jen přeletem prázdných overlordů a tím odlákat část jednotek.

Zakopávejte lingy na expanzích protivníka

Contaminujte s overseery

 

Pamatujte, že na vysokém stupni hry jsou toto všechno intuitivní základy, které dostanete časem pod kůži. Nejdůležitější je mít na mysli postupné zlepšování a nenechat se odradit prohrami. Pravidelně analyzujte replaye a učte se z vašich chyb.

Doufám, že vám tyto rady pomohou zlepšit se ve hře a vy budete pokračovat v ničení noobů na vaší cestě do Grandmasteru!

GLHF!

SC2 facebook komunita

Heroes of the Storm Facebook komunita

Hearthstone Facebook komunita

PLAYZONE.CZ

PLAYZONE.CZHerní portál PLAYzone.cz byl spuštěn 9. září 2009 jako pokračovatel serveru United-Games.cz. V současnosti navštíví zpravodajský portál PLAYzone.cz měsíčně více než 350 tisíc čtenářů. Číst dál...

ESL

ESLESL je jedním z největších provozovatelů turnajů a profesionálních lig. Především v Evropě se těší velké oblibě. Na těchto stránkách si po vytvoření účtu můžete okamžitě začít domlouvat zápasy, zůčastňovat se lig a turnajů. Číst dál...

Team Speak 3 server

Team Speak 3Team Speak 3 server připravený pro použití. Celkem 500 slotů je k dispozici na GUILD-HALL.CZ serveru. Číst dál...