facebook 100x100

youtube 100x100

twitch 100x100

twitter icon 100x100

steam

 

 

O GUILD-HALL.CZJak vznikl Guild-Hall.CZ

Starcraft 2Návody, rady a tipy ke hřeJak efektivně použít APM dle ligy

Guild-Hall Stream

Jak efektivně použít APM dle ligy

Toto je překlad, z mého pohledu, velice dobrého návodu, který jsem objevil na Team Liquid. Všechna čest tvůrci MrLlama. A můžeme jej považovat za druhý díl k článku "Jak se zlepšit".

Odkaz na originál zde. Ačkoliv je tento návod už dva roky starý, myslím si že podstata stále platí. 

 

Nyní ale přejděme k článku samotnému. Podstatou a impulsem k vytvoření tohoto seznamu rad je, že lidé nepoužívají své APM správně s ohledem na jejich momentální dovednosti. Hlavním důvodem je to, že lidi sledují profi hráče na turnajích a streamech a vidí, jak různé malé detaily vyhrávají hry, a pak se snaží toto používat ve své vlastní hře.

Příklady:

1. Micrování scoutujícího workera proti nepřátelským workerům

2. používání zakopaných infestorů pro harras nepřátelských expanzí

3. banshee/oracle harrass

4. stutter stepping jednotek

5. sestřelování creep tumorů hned jak jsou vytvořeny

6. atd.

 

Je mi jasné, že teď spousta lidí říká: „Ale spousta těch věcí je dost dobrých" , a nebo "vyhrál jsem spoustu her dík dobrému banshee harrassu" a pod.

 Pokud jste hráč na vysoké úrovni, pak s vámi souhlasím, toto jsou věci, které byste měli dělat, ale pokud jste na nízké úrovni, tak mimo to máte mnohem větší věci, na které musíte zaměřit své apm předně.

 Předem chci říct, že každá rasa má své specifika a máte právo se mnou nesouhlasit v bodech, které uvedu níže, ale mám za to, že když se hráči zaměří na své úrovni na to, co zde vypíšu, tak pocítí zlepšení mnohem rychleji, než z pokusu imitovat profi hráče.

 Taky si myslím, že každý hráč by měl projít mé rady od úplného začátku a posunovat se výš jen pokud splňuje předchozí body. Znám lidi, kteří se dostali do Platiny, protože dobře používají banshee, ale nejsou schopni se dostat výš, protože v momentě kdy narazí na lidi, co se umí jejich hře dobře bránit, tak je táhne dolů jejich macro, které je na úrovni hráče Silveru.

 

Zde je můj seznam věcí, na co se zaměřit, podle toho v jaké lize se nacházíte:

  Bronze/Silver

 Základy:

- Na této úrovni není třeba scoutovat (pokud jste zerg, podívejte se do vaší sekce pro detaily). Solidní macro by mělo vyhrát 90% všech her, bez ohledu na to co dělá váš protivník.

- Neustále produkujte workery. Neustále

- Očima sledujte vaši základnu 95% času. Když si prohlédnete replay zjistíte, že vaše macro selhává v momentě, kdy se díváte na něco jiného než vaši základnu. Počkejte, až budete na vyšší úrovni před tím, než budete měnit vaši pozornost na jiné věci.

- Měli by jste být schopni vyhrát jen čistým a-move s jakoukoliv armádou. A proto se nezatěžujte s malými útoky, nebo dropy. Čistě postavte velkou armádu a použijte a-move do nepřátelské základny.

 

Rasová specifika:

terran small Terran:

- na celou army používejte jeden hotkey, na vaše CC druhý hotkey a na Barracksy třetí hotkey

- neustále vyrábějte scv a mariňáky.

- expanzi zaberte kolem 5:00 (můžete ji začít stavět ve vaší bázi, pokud se necítíte bezpečně)

- stave dodatečná supply depa (ještě před tím, než máte pocit, že je opravdu potřebujete, v této chvíli je OK mít přespříliš supply)

- pokud máte přebytek minerálů, stavte další barracksy(a orbital centra pro muly/scv). Ikdyž jste jen na dvou bázích a máte už 6 barracksů, tak pokud máte banku 2000 minerálů, beze všeho postavte dalších pět.

- nepotřebujete tech. Opravdu se obejdete bez gasu, ale pokud jej přesto potřebujete, tak jej vezměte později, a to jen pro produkci reaktorů a tech labů.

TVT - 10 depot, 12 barracks, 14 depot, 15/16 orbital, 15 marine, 16 marine, 17 command center, 18 bunkr na první expanzi, přidejte další dva barrackdy po dokončení bunkru.

TvZ - stejně

TvP - stejně

 

zerg small Zerg:

- Pokud máte na této úrovni dobré macro, pak je možné vyhrát jen s dronami a queenami. (spousta profi hráčů tohle udělala, jen aby dokázali to, o čem se vás v tomto článku snažím přesvědčit) Nicméně já po vás budu samozřejmě chtít, abyste bojové jednotky tvořili.

- když jsem řekl, že není třeba scoutovat, tak to bylo hlavně mířeno na Terrany a Protossy, protože jejich rasy jsou více defenzivně zaměřeny a staví jednotky více kontinuálně. Protože zerg funguje jinak, reakčně, tak si myslím, že je dobré naučit se použít ten nejzákladnější typ scoutu, a to, sledujte, kdy vyrazí nepřítel se svou armádou. Nestarejte se o to co dělají ve své základně a používejte bezpečný build (postavte evo chember v 5:30 a pak spore crawler v každé bázi a pod.) Jednoduše mějte jednoho zerglina před rampou nepřátelské základny, abyste věděli, kdy na vás vyráží, a takěli zda stavět více bojových jednotek a spine crawlerů.

- mějte všechny hatchery na jednom hotkey.

- s každou vlnou jednotek, kterou tvoříte, taky vytvořte overlorda

- vytvořte 4 a více queen (dobrá anti air jednotka)

- nebojte se dronovat. Pokud to přeženete, jednoduše postavte více queen a spine crawlerů pro obranu

- nepoužívejte infestory, je na ně třeba více apm, které nyní potřebujete jinde

- pro zbavení se přebytečných minerálů stavějte další hatchery a queeny. Jen nezapomeňte tyto nové hatchery přidat na hotkey k již vytvořeným

- na scout pošlete jen vašeho prvního overlorda

- stavějte jen zerglingy a roache

ZvX - overlorda stavějte na 9 supply, ne 10

ZvT - Začněte 15 hatch, 15 gas, 15 pool, 15 overlord. 2x queen hned jak se dokončí pool, speed pro lingy na dalších 100min/100gas

ZvP - stejně jako ZvZ

 

protoss small Protoss:

- pro celou army používejte jeden hotkey. Tvořte jen zealoty a stalkery, pokud hrajete PvP můžete přidat immortaly. Pokud chcete dělat sentry, tak aby jste si na ně zvykli, pak je používejte jen defenzivně. V této fázi se nechcete starat o micro vaší armády a pozicování mimo vaši základnu, protože by to příliš uškodilo vašemu macru.

- neustále tvořte proby a warpujte jednotky každý cyklus.

- pokaždé když nawarpujete nové jednotky, tak vemte probu a postavet 1-2 pylony

- použijte chronoboost na cokoliv co jde ( ne však na prázdno :) )

- pro zbavení se přebytečných minerálů stavte další gatewaye.

- nepotřebujete techovat. Velká gateway armáda je velice silná. Takže v momentě kdy máte velkou armádu jednoduše ji pošlete na nepřítele přes a-move.

PVT - 9 pylon, 13 gateway, 15 assimilator, 16 pylon, 18 cyber core, 19 zealot, 22 pylon, 23 stalker, warpgate hned jak je cyber hotovo, 26 gateway, 30 pylon, 30 gateway

PvZ - stejně jako PvT

PvP - stejně jako PvT, ale přidejte druhý assimilator na 25 supply a robotics facility na 31 pro následnou tvorbu immortálů

PvX - po dokončení těchto buildů postavte s dalšími 400 minerály expanzi.

 

Gold

 Základy:

- V momentě kdy se dostanete do goldu je dobré začít se základním scoutem a přidávat tech.

- Co myslím základním scoutem? Pošlete workera, aby našel pozici vašeho protivníka kolem 12 supply. Zkontrolujte, zda si vzali gas a pak workera schovejte u jejich expanze, aby jste zjistili jestli budou expandovat. Nesnažte se s workerem harrasovat, jednoduše zkontrolujte gas a vypadněte (a soustřeďte se na vaší základnu). Tyto informace vám v tuto chvíli moc nepomůžou, ale je dobré si na to zvyknout. Ovšem je zde vyjímka, pokud dorazíto do nepřátelské základny a nevidíte, žádné barracksy, pylon, gateway, nebo vidíte 6 pool. v Této chvíli je dobré zaměřit se na produkci jednotek a postavit wall na rampě. Nepřítel se pravděpodobně snaží o proxy rush.

XvX - na této úrovni je dobré si najít build, který se vám líbí. Doporučuju macro-orientovaný build, protože takto se budete zlepšovat rychleji. Příkladem budiž forge fast expand v PvZ místo 3gate expand.

- v pozdější části hry chcete dosahovat 70+ workerů na třech bázích. Pokud však z replay vidíte, že dosahujete jen 40-60, tak víte na čem zapracovat

- stále se více zaměřujte na vaši základnu a nepokoušejte se o harras.

 

Rasová specifika:

terran small Terran:

- ve chvíli kdy máte expnazi a tři barracksy přidejte rafinérky. Postavte Factory a starport. Nestavějte žádné jednotky pro harrass, jen jednotky do vaší armády.

- začněte přidávat tech laby a reactory na všechny budovy. Vezměte taky základní upgrady (stim, combat shield, conc shells) a můžete i +1/+1 na vaší engineering bay, pokud máte peníze na zbyt. Nesnažte se však upgrady kupovat příliš brzy, protože tím omezíte produkci jednotek. V této chvíli se chcete stále zaměřovat na workery a jednotky na prvním místě, aý pak následují upgrady.

- všimnete si, že budete potřebovat více rafinérek, nicméně nestavte je příliš brzy, protože tím omezíte přísun minerálů a minerály jsou nyní vaší hlavní prioritou.

 

zerg small Zerg:

- začněte se zaměřovat na morfování lair před 9:00. Avšak nepoužívejte jej pro získání mutalisků a infestorů. Obě tyto jednotky potřebují hodně apm na micro, a to si stále nemůžete dovolit. Lair stavějte proto, abyste si na to zvykli, a taky proto, abyste mohli stavět overseery pro detekci skrytých jednotek.

- když už máte lair, tak pokud máte finance na zbyt, vemte i +2/+2 upgrady

- začněte rozesílat overlordy po mapě. Posílejte po krajích, tak abyste se vyhnuli jejich snadnému sestřelení.

- doporučuju stále tvořit jen lingy a roache. Pokud jich máte hodně a máte je rychle, jsou stále efektivní. Pouze v případě, kdy jde protivník do vzdušných jednotek (banshee, void ray), stavějte hydry.

- budete potřebovat více gasu, ale minerály jsou stále prioritou

 

protoss small Protoss

- jakmile máte dvě báze, tak techujte do colosů. Ale opakuju, neomezujte kvůli tomu tvorbu workerů a jednotek. Jednoduše jej postavte v momentě, kdy máte přebytečné finance.

- jakožto protoss budete potřebovat více gasu, více než ostatní dvě rasy, takže jakmile expandujete a máte více probe postavte další assimilátory, tak ať běží všechny čtyři

- po expanzi, přidejte forge a vyzkoumejte +1/+1 upgrady. Pokud se hra protáhne, vezměte twilight pro +2/+2 a charge, ale blink nechejte na pokoji. Na této úrovni se stále chceme vyhnout většímu micrování jednotek.

- nyní je dobré začít používat sentry. Zvykněte si na forcefieldy a guardian shield, ale pozor ať nespotřebujete všechen gas jen na sentry

 

Platinum

 Základy:

- ze své zkušenosti můžu říct, že na tomto levelu byste měli stále používat jen základní formu scoutu popsanou výše, protože stále musíte hlavně pracovat na sobě, než se snažit identifikovat protivníkův build.

- all-iny z jedné báze budou silnější, doporučuju věnovat vyšší pozornost tomu, kdy protivník expanduje. Pokud je jeho expanze o dost pomalejší, začněte nyní hrát více defenzivně.

- platina je dobré místo na to začít se starat o micro. Pod touto úrovní je třeba se opravdu zaměřovat jen na produkci jednotek a workerů. Nyní byste měli mít toto zautomatizováno a máte čas věnovat se vaší armádě.

- s tím je spojeno i to, že strávíte více času mimo vaši základnu a tím se začnete učit jak opravdu používat hotkeys efektivně

- začněte používat více hotkeys pro vaši armádu. Jeden pro hlavní armádu, druhý pro jednotky se schopnostmi jako infestor, high templar ....

 

Rasová specifika:

terran small Terran:

- nyní je ten správný čas začít dropovat, tak abyste rozhodili protivníkovo macro. Avšak neobtěžujte se s microváním dropů příliš. Pomocí shift command pošlete drop za mineral linu a vysaďte jednotky. Jakmile jsou jednotky na zemi, použijte stim a a-move. Víc vás nemusí zajímat.

- v TvZ začněte pomalu postupovat na creep, kde zakempíte a pomalu se posunete dále. Toto vezme hodně z vašeho soustředění, takže pozor abyste nezapomněli na macro.

- v TvP přidejte vikingy pokud nascoutujete colosy. Nestarejte se o přesný počet, ale většinou je tvořte v poměru 2vikingy na 1 colosus

- nyní je třeba taky přidávat více gasu, protože máte více techu a upgradů

- toto je taky dobrá liga na to začít používat scany na scout v pozdější fázi hry, zda protivník staví spire, templáře, nebo colosy atd.

- také je dobré začít používat ghosty na tréning EMP a snipe

 

zerg small Zerg:

- dle mého, by Platina měla být první ligou, kdy začnete používat mutalisky a infestory. Tyto jednotky jsou velice křehké, a tak si musíte být jistí, že ostatní aspekty hry zvládáte skvěle, než se rozhodnete tyto jednotky používat.

- v případě mutalisků se musíte více zajímat o to, jak načasujete gas. Když investujete do spire budete chtít 4 a více aktivních extraktorů, což znamená, že se nesmíte spomalit při dronování. Taky si vytvořte dost volného supply a našetřete finance, tak aby jste mohli vytvořit najednou 10-15 mutalisků. Mutaliskové jsou nejlepší, pokud jsou překvapením. Použijte je pro harrass a snipování addonů, či budov. V průběhu tohoto však nezapomeňte na macro, a pak na to, kde své mutalisky necháte. Mutalisci nejsou dobří v přímém střetu, ale hodí se na snipování tanků, nebo posil.

- co se týká infestorů, pak bych je ještě nepoužíval ofensivně, nebo jako harrass jednotku, a to vzhledem k pozornosti kterou vyžadují a riziku jejich ztráty. Nechal bych je s hlavní armádou a posílal fungely při větších střetech.

- začněte taky přemýšlet nad pozicováním vaší armády při soubojích. Pokud se vám nepřítele podaří obklopit, způsobíte mu mnohem, větší ztráty

- nyní začíná být důležité i scoutování složení nepřátelské armády:

ZvT: jde mech nebo bio? Obecně pro bio chcete ling,bane,muta a pro mech více roachů

ZvZ: jde do mutalisků? Začněte dělat hydry a infostory + spore crawlery

ZvP: má colosy? Vytvořte corruptory atd.

 

protoss small Protoss:

- v platině byste se měli začít zaměřovat na další tech a jednotky

- Blink - nedoporučuje se zaměřovat s blinkem na každého jednotlivého stalkera, protože vás to zbrzdí od macra, ale používat ho obecně pro zdolávání útesů, pronásledování jednotek, anebo se stahovat do bezpečí

- Storm - nyní je čas je začít používat templáře. V nižších ligách to nedoporučuju vzhledem k tomu jak je tato jednotka křehká a vyžaduje vaši pozornost

- buďte aktivní s observery. Zjišťujte co váš protivník dělá, jaká je kompozice jeho armády a kolik má expanzí. Ale neobtěžujte se s nějakým větším navigováním. Nechte je sedět u expanzí a automaticky následovat nepřátelskou armádu na follow

- dále se zlepšujte v používání forcefieldů a přijďte na to jak pomoci nich chytat do pasti části armád

 

Diamond

 Základy:

- v Diamondu byste měli být schopni se dostat efektivně do late game a tím pádem se zaměřit na kompozici vaší late game armády

- zvažte přidávat útoky na více míst zároveň a provádět protiútoky. Toto je úroveň kdy chceme trávit méně času v naši základně a více venku s naší armádou

- nyní se začněte také zaměřovat na scout a získání opravdu užitečných informací. Pokud se budete chtít dostat do masteru, budete potřebovat vědět, co váš protivník dělá, tak abyste mohli správně plánovat.

- toto je úroveň kdy musíte mít i výbornou controlu nad mapou. Pokud jste schopni pro sebe zajistit dobrý přehled, zatímco protivník je ve tmě, budete ve značné výhodě a vaše reakce budou lepší.

 

Rasová specifika

terran small Terran:

- soustřeďte se na přesné timingy, protože budete chtít využít určitých příležitostí. Nascoutovali jste začínající spire? Nyní je příležitost udeřit, protože zerg bude šetřit na mutalisky a zároveň nyní investoval do techu. Zaútočit před tím než protoss postaví více colosů je taky silné.

- Naučte se pořádně stutter stepping a splitovací techniky pro vaši bio armádu.

- věnujte se více dropům a zaměřte se na zničení důležitých budov a zároveň odleťte hned když se přiblíží obrana, tak aby jste se mohli za chvíli zase vrátit

 

zerg small Zerg:

- rozšiřování creepu nyní hraje velkou roli. Vždy propojte všechny vaše báze a proti terranům a protosům se snažte creep dostat co nejdál a obnovujte jej

- scoutujte s overlordem ve správný čas podle matchupu. V ZvZ hledejte spire/lair/inf pit, mech nebo bio v ZvT a technoligickou cestu v ZvP (dvojí robo, collosus, stargate, DT, atd.)

- braňte protivníkovi v expanzi. Ať už je to pomocí creepu shazovanému overlordem, nebo zahrabaným lingem, anebo skupinkou jednotek, které přiběhnout a zničí právě se stavějící expanzi, tak či tak nedejte expanze zadarmo.

- zaměřte se na to, kde máte jednotky na mapě. Jako zerg musíte mít nad mapou kontrolu a připraveny jednotky pro přepady a obklopení nepřítele.

 

protoss small Protoss:

- zapracujte na časovaných útocích. Jen v samotném PvZ je nespočet silných útoků ze dvou bází, a to tak že buď půjdete zcela all-in, anebo si tím zajistíte bezpečné postavení třetí báze.

- v PvP je pozice vše, protože vaše macro bude vyrovnané. Neztrácejte armádu v úzkých místech, nebo při pokusu vyšplhat se po rampě.

- pracujte na pozicování vašich budov. V PvZ mějte těsné hradby s budov a kanónů, v TvZ zase nestavějte důležité budovy na exponovaných místech, kde o ně můžete přijít díky dropům. Pylony jsou důležité, protože poskytují vidění a zároveň možnost pro warp in.

- zaměřte se i na harrass v late game pomocí warp prism, nebo DT, tak abyste protihráče zaskočili nepřipravené.

 

Masters

 Základy:

- v této fázi se už musíte zaměřit na všechny malé detaily, protože hry na této úrovni jsou vyhrány a prohrány díky maličkostem jako stahování dron z gasu, jednotky vytvořeny v přesný čas pro útok, nebo obranu, útoky v tu pravou chvíli (20 sekund později a prohrajete), stahování workerů pro obranu atd.

- myslím si, že zde nejsou důležitá rasová specifika, protože když jste na této úrovni, tak o hře máte velmi dobrý přehled a opravdu potřebujete vypilovat všechny drobné detaily, které vidíte dělat profíky správně. Nyní je čas vzít si ze sledování těchto hráčů podstatné informace a nápady.

- nejdůležitější je však mít na paměti nezapomenout všechny ty věci, které jsme se naučili v předchozích krocích. Zaměřte se na maličkosti a buďte si jisti, že všechny velké věci máte zvládnuty na jedničku.

- mojí radou masterům by asi bylo, naučte se hrát ostatní rasy. Zjistěte, co ostatním nejvíce vadí a snažte se to využít ve váš prospěch. Taky se naučte jejich timingy a budete pak schopni je lépe bránit, nebo jim i zabránit.

 

- chtěl bych upozornit, že jsem toho napsal mnohem víc v ostatních ligách než v masteru. To je proto, že v masteru je opravdu spousta detailů, které by se daly popsat a spousta buildů, které se dají použít, což by si vyžádalo mnohem více prostoru, nad rámec tohoto jednoduchého seznamu rad.

 

 

Dodatečné info z komentářů:

 

Turtling oponent:

Když si váš protivník hraje na mega zalezlou želvu, tak se nebojte být taky pasivní, ale expandujte a macrujte co to jde. Začněte přidávat množství statické obrany po všech vašich základnách, tak aby vás nepřekvapil žádný drop. Tak začnete hromadit velké množství zdrojů a tím i více techovat. Váš nepřítel bude muset nakonec vykouknout a pak sním můžete vyměňovat armády, ale zároveň i rychleji remaxovat díky vaší mnohem lepší ekonomice.

 

Ve StarCraftu je jedno dobré pořekadlo: Pokud máte navrch, dostaňte se ještě více navrch.

 

Samozřejmě je pěkné vědět, kdy si můžete dovolit zaútočit a hru ukončit apod., ale není nic špatného na tom, jednoduše upevnit vaše vedení, které vás postaví do ještě lepší pozice.

SC2 facebook komunita

Heroes of the Storm Facebook komunita

Hearthstone Facebook komunita

PLAYZONE.CZ

PLAYZONE.CZHerní portál PLAYzone.cz byl spuštěn 9. září 2009 jako pokračovatel serveru United-Games.cz. V současnosti navštíví zpravodajský portál PLAYzone.cz měsíčně více než 350 tisíc čtenářů. Číst dál...

ESL

ESLESL je jedním z největších provozovatelů turnajů a profesionálních lig. Především v Evropě se těší velké oblibě. Na těchto stránkách si po vytvoření účtu můžete okamžitě začít domlouvat zápasy, zůčastňovat se lig a turnajů. Číst dál...

Team Speak 3 server

Team Speak 3Team Speak 3 server připravený pro použití. Celkem 500 slotů je k dispozici na GUILD-HALL.CZ serveru. Číst dál...