facebook 100x100

youtube 100x100

twitch 100x100

twitter icon 100x100

steam

 

 

O GUILD-HALL.CZJak vznikl Guild-Hall.CZ

Starcraft 2Návody, rady a tipy ke hřeZerg vs Zerg - Bladův přehled

Guild-Hall Stream

Zerg vs Zerg - Bladův přehled

V minulých dvou článcích jsme si popsali ZvT a ZvP, a tak už nám zbývá jen ZvZ, které nyní probereme skrz na skrz. Opět si projdeme základní macro buildy a popíšeme si taky, jak se bránit různým all-inůmu. To vše díky Bladovu přehledu.

 

 

Macro Buildy

Zergling/Baneling/Mutalisk/Swarm Host

 1.  volba je na vás

V momentě, kdy začnete s produkcí swarm hostů, je vašim cílem počet 11-12 swarm hostů a 11-12 Mutalisků. Swarm Hosty používejte defenzivně a pokud si opravdu nejste jisti, že si můžete dovolit být agresivní, tak s nimi zůstaňte doma. Po tom co získáte 1/1 upgrady, tak začněte s +2 carapace. Důvod je ten, že když chcete jít do lair hned vzápětí s cílem stavit ultralisky, tak ultraliskové těží mnohem více z armor upgradu, než weapon. A gas, který byste utratili za tyto upgrady, se hodí jinde.

S kompozicí muta/ling/bane buďte aktivní na mapě a vyhýbejte se infestorům. Připravujte si přepadové pozice. Pokud se vám podaří obklíčit útok kompozice 2/2 - Roach/Hydra/infestor, tak byste neměli mít problém ji snadno porazit. Extrémně důležité je mít vaši armádu rozprostřenou. Pokud budete mít vše na hromadě a nepřítel vás odchytí fungelem, tak potom budou následky zničující.

Z této kompozice po té přecházíme na Ultralisky a následně Infestory. Důvodem proč používám muta/ling/bane/swarm host, místo čistě mutalisků s přechodem do roach/swarm host je jejich mobilita a pak taky upgrady, které se sbíhají s finálním přechodem na Ultralisky.

Běžné reakce na swarm hosty

Když váš protivník zjistí, že jste šli do swarm hostů místo standardních roach/hydra, tak tento hráč pak udělá jednu z těchto tří věcí:

- pokusí se o max roach/hydra/infestor 2/2 timing

- půjde taky do swarm hostů

- udělá spire a půjde do mutalisků

Nyní si řekněme, jak se s těmito reakcemi vypořádat. Pokud jde proti vám max roach/hydra/infestor timing, pak mějte sve lingy a banelingy přichystané pro přepadnutí jeho armády a swarm hosty mějte v dobré obranné pozici. Tímto způsobem zasáhnete jeho armádu ze všech stran. Pokud je toto provedeno správně, tak by měl zerg tento útok vždy odrazit.

Pokud se protivník rozhodne jít do swarm hostů, tak už od začátku máte navrch, protože hráč co začal s roachema se teď musí vypořádat, jak se swarm hostama, tak s mutalisky. Díky tomu tak bude mít swarm hostů málo a vy můžete vesele expandovat. Mobilita, kterou vám tato kompozice dává, vám umožňuje zabránit protivníkovi stavět další expanze.

Jen v případě, že váš protivník jde taky do swarm hostů musíte své vlastní swarm hosty použít agresivně. Následné kroky jsou postavit hive a s tím kompozici ultra/ling/bane + přidejte víc mutalisků.

Nakonec protivníka zničíte jen díky vaší enormní ekonomické převaze. Pokud by se ale zápas neubíral dobrým směrem, můžete zakomponovat broodlordy, aby si poradili se swarm hosty, ale k tomu by nemělo dojít.

Poslední běžnou reakcí je, že protivníku jde do mutalisků. Jejich cílem je zničit swarm hosty a získat kontrolu nad mapou. K tomu by nikdy nemělo dojít, protože budete mít +1 attack upgrade a můžete vždy začít produkovat víc mutalisků. Tato reakce je většinou jen zoufalý pokus, který by neměl vyjít, ani když jej nenascoutujete.

Three queen roach build

 • 15 - Hatchery, nebo Spawning Pool [1]

 • 16 Hatchery (if 15 Pool)

 • 4:00 - get Gas

 • 5:50 - get 2nd Gas

 • 6:00 - start LairRoach WarrenEvolution Chamber

 • +1 missile attack asap

 • 6:30 - třetí Gas

 • třetí gas hotov - vezměte čtvrtý Gas

 • 7:00 - vezměte třetí bázi

 • Lair hotov - Roach speed

 1.  volba je na vás

Od tohoto bodu se bude build lišit podle toho co váš protivník udělá. Předpokládejme, že hraje spire.

V tom případě zaútočte na jeho třetí bázi a upgradujte na +2 missle attack co nejdříve.

V průběhu útoku na třetí bázi postavte hydralisk den a v každé bázi spore crawler.

Hned jak he Hydralisk den hotov postavte cca 10 hydralisků jako mobilní obranu proti mutaliskům

Muta s přechodem do Roach+ Hydra,Infestor

 • 9 – Overlord

 • 15 – Spawning Pool

 • 16 - Hatchery

 • 17 – Gas

 • 100 Gas – Metabolic Boost

 • 50 Gass – Baneling Nest

 • 5:30 – Spine Crawler

 • 6:00 – Lair

 • 6:00 – dvojí Gas

 • Gasy hotovy - vezměte 4-tý gas

 • Lair hotovo – Spire a 1 Evo

 • Hned po tom vezměte třetí bázi

 • Ling produkce až do doby těsně před dokončením Spire [1]

 • +1 ranged - 8-10 mutas

 • Založte Roach Warren jakmile máte hotové Mutalisky

 • Roach speed ASAP<

 • +2 hned po tom co je hotovo +1; ve stejnou dobu zařněte tech dle vaší volby (Infestors/Hydralisks)

 1.  zabraňte protivníkově třetí bázi a zároveň ubraňte svou

Jakmile máte venku mutalisky musíte zajistit tyto body:

- neumřete - pokud protivník masuje roache, tak na ně neustále útočte, až do doby, kdy jste si jistí, že se útoku ubráníte

- nedovolte protivníkovi vzít třetí bázi

- způsobte ekonomickou škodu

- potlačujte overlordy, nicméně drony mají přednost

- vykliďte mapu od jeho hlídkujících zerglingů

Obrana proti all-inům

Jak přežít 14/14 ling/bane all-in

 • 9 – Overlord

 • 15 – Hatcherym, nebo Spawning Pool (toto je na vás)

 • 17 – Overlord

 • 17 – Gas

 • Spawning Pool hotov – 2 Queeny + neustálá produkce Lingů + Spine Crawler + další Queeny

 • 100 Gas – Metabolic Boost (pokud chcete můžete zaměnit s baneling nest)

 • 50 Gas – Baneling Nest

Tento all-in se běžně používa na 4v4 mapách, protože je ho těžko nascoutovat. Build order výše počítá s tím, že jste tento all in nascoutovali.

Na mapě pro čtyři hráče vždy udělejte sadu lingů hned jak se dokončí váš pool, tak aby jste nascoutovali co nepřítel dělá. Toto vám dá dostatek času se připravit. Hned jak tento all-in nascoutujete, musíte začít stavět spine crawler a pokračovat s konstantní produkcí lingů a queen. Alternativou je okamžité postavení baneling nest. Problémem je, že je tato reakce náchylná na chyby, kdy můžete ztratit lehce banelingy, bez způsobení větší škody. Jednodušší je tedy postavit crawler a produkovat lingy a queeny. mějte svoje lingy rozprostřeny, tak aby je všechny nezabil jeden baneling. Pokud odrazíte první útok, následující už by měly být na obranu mnohem jednodušší.

Jak ubránit 10 poolBaneling s Hatchery first

Nejlepším způsobem jak tento all-in odrazit při hatchery first je, že v momentě kdy nascoutujete první zerglingy na cestě, tak zrušte stavbu gasu. Další důležitá věc je zjistit, zda se jedná o běžný 10pool s účelem jen zničit vaši expanzi, anebo jde o variantu s banelingy. Pokud protivník stále posílá lingy a nestaví druhou bázi, pak očekávejte nějaký druh all-inu a s největší pravděpodobností s banelingy. V okamžiku kdy lingové dorazí do vaší báze, tak musíte rozprostřít drony a vyrobit zerglingy a queeny z obou bází, hned na to postavte spine crawler. Pokud jste šli nejprve gas a potom pool, nezbyde vám na spine crawler. Pokud správně rozprostřete drony, tak v momentě, kdy se dokončí vaše queeny a lingové, byste měli útok odrazit a dokonce mít výhodu. Agresor totiž s tímto buildem musí způsobit značné škody, tak aby se mu vyplatil. Ani zabití 10ti dron není dostatečné, protože máte dvě hatchery a tím 2x rychlejší produkci nových. Tedy do té doby, dokud vám nezůstanou jen dvě, tři drony a žádné minerály v bance, tak budete napřed.

Jak ubránit Ling/Bane all-in ze dvou bází

Toto je velice běžný all-in, vycházející ze standartního openningu. Normálně protivník útočí v okamžiku, kdy se mu dokončí ling speed.

Tento all-in nascoutujete tak, že budete neustále kontrolovat počet dron na protivníkově expanzi svým overlordem. Toto vám, při porovnání s vašim počtem dron, dá jasný indikátor co se asi děje. Pokud tedy vidíte jen pár dron, pak je all-in s největší pravděpodobností na cestě. Pokud vidíte podobný počet dron jako váš, tak nepřítel dronuje jako vy a útoku se bát nemusíte.

Ale i tak se vám stane, že vás tento all-in zaskočí. Některé mapy však dovolují zabarikádovat váš vstup třemi evo chambery, což vám získá množství času na přípravu vaší obrany. Na mapách kde to není možné, nebo pokud útok nenascoutujete včas, je důležité mít v bázi vždy sadu lingů pro morf do banelingů a ve výsledku bude velice záležet na vašem micru. Pokud nepřátelský zerg neustále posílá posily, pak je třeba postavit další spinecrawlery.

To že váš protivník svůj útok vzdal, poznáte tak, že přestane posílat zerglingy. V té chvíli se můžete rozhodnout buď dronovat, anebo provést svůj vlastní protiútok.

SC2 facebook komunita

Heroes of the Storm Facebook komunita

Hearthstone Facebook komunita

PLAYZONE.CZ

PLAYZONE.CZHerní portál PLAYzone.cz byl spuštěn 9. září 2009 jako pokračovatel serveru United-Games.cz. V současnosti navštíví zpravodajský portál PLAYzone.cz měsíčně více než 350 tisíc čtenářů. Číst dál...

ESL

ESLESL je jedním z největších provozovatelů turnajů a profesionálních lig. Především v Evropě se těší velké oblibě. Na těchto stránkách si po vytvoření účtu můžete okamžitě začít domlouvat zápasy, zůčastňovat se lig a turnajů. Číst dál...

Team Speak 3 server

Team Speak 3Team Speak 3 server připravený pro použití. Celkem 500 slotů je k dispozici na GUILD-HALL.CZ serveru. Číst dál...