facebook 100x100

youtube 100x100

twitch 100x100

twitter icon 100x100

steam

 

 

O GUILD-HALL.CZJak vznikl Guild-Hall.CZ

E-SportStarcraft 2Lim "Boxer" Yo-Hwan aka The Emperor

Guild-Hall Stream

Lim "Boxer" Yo-Hwan aka The Emperor

Tento článek má sloužit mimo jiné i jako úvod do autobiografie této legendy, kterou mám v plánu vydávat v následujících týdnech, pro všechny, kdo třeba jen toto jméno někde zaslechli, anebo s jistotou neví, o koho jde.

 

 

boxer skt

Lim Yo-Hwan je opravdová legenda Korejského eSportu s přesahem do celého světa. Je považován za tamější ikonu, díky jeho dlouhé dominanci v době, kdy popularita eSportu v Koreji byla na raketovém vzestupu. Jeho fanklub v době největší slávy čítal přes 600 000 členů a dokonce byla oficiálně vydána i DVD kompilace jeho nejlepších her. V roce 2004 pak vydal autobiografii, jejíž hrubý překlad vám na našich stránkách budu postupně předkládat. Je to i z velké části díky jemu a jeho profesionálnímu přístupu, že eSport neustále roste, a že se názor na profesionální hráče pomalu, ale jistě mění. Byl to právě on, kdo širokou veřejnost s tímto zaměstnáním hlouběji seznámil a snažil se ho zbavit předsudků běžných lidí.

Boxer se poprvé proslavil vítězstvím na 2001 Hanbisoft OSL hrajíc za Terrany, kteří byli v té době považování za nejslabší z trojice dostupných ras. Bylo to považováno za enormní úspěch, nejen pro Boxera, ale pro terrany jako takové, protože do předchozí OSL se nedostal ani jeden. Jeho téměř bezchybná jízda, narušená jen jednou prohrou proti hráči Kingdom v semifinále, znamenala start nové éry progamingu.

Lim Yo-Hwan je dvojitým vítězem Starleague i World Cyber Games, vítěz KPGA Tour a bývalý kapitán SK Telecom T1, týmu který byl původně vytvořen čistě kolem něj z hráčů, které si sám vybral. Mezi těmito hráči původně byli Sigamari, IntoTheRainbow, ale hlavně monster Terran, iloveoov. Boxer si vzal iloveoov pod svá křídla, a ten se tak nakonec stal dvojitým vítězem OSL a trojitým vítězem MSL. Jeho tým pak byl trvale jedním z nejúspěšnějších v týmových ligách.

Boxer společně s GARIMTO a YellOw jsou fanoušky považováni za progamery, kteří zrevolucionizovali to, jakým způsobem se StarCraft v začátcích hrál. Byli to oni, kdo první přišli s dropy a double barracks cheesem. Boxer dál svou hru rozvíjel a jeho micro a schopnosti otočit zdánlivě prohrané hry, byly vysoce uznávané. Na druhou stranu jeho macro bylo jeho slabinou. I po jeho vrcholu byl stále v roce 2006 zařazen na 11-tém místě hodnocení hráčů KeSPA. V roce 2004 se probojoval do finále EVER OSL, jen aby prohrál 2-3 proti svému chráněnci iloveoov, stejně tak jako v So1 OSL 2005, kdy naopak prohrál proti AnyTime.

V roce 2006 musel nastoupit na povinnou vojenskou službu, což ale neznamenalo konec. Po měsíci a půl jeho služby v Air Force byl s jeho pomocí založen tým ACE (Airforce Challenge E-sports) složený s progamerů, kteří v té době taky vykonávali svou službu. Tým si odbyl svou premiéru v Shinhan Bank Proleague 2007 a od té doby se Proleague účastnil až do roku 2012. Oficiálně byla funkčnost týmu ukončena v roce 2014.

Po konci jeho služby v roce 2008 se Boxer vrátil do svého týmu SK Telecom T1. Nicméně se mu nepodařilo získat zpět svou bývalou formu, a v roce 2010 tak neobnovil svou progamingovou licenci. Místo toho se začal věnovat StarCraftu 2.

Boxer debutoval ve StarCraftu 2 v 2010 GSL Open Season 2, kdy ukázal, že jeho TvT je opravdu fenomenální. Ve čtvrtfinále tak porazil NaDa 3-1, ale nakonec prohrál v semifinále, proti budoucímu šampiónovi NesTea, překvapivě 0-4. Jeho přechod k StarCraftu byl natočen v dokumentu Boxers Wings, kde je zachycena jeho příprava na 2010 Sony Ericson Starcraft 2 Open Season 2, stejně tak jako jeho vztah k herečce Kim Ga-Yeon (Jessica).

Jeho první zápas sledovalo na GomTV více diváků než premiéru nového klipu populární K-POP skupiny Girls Generation, což způsobilo množství technických potíží.

Boxer se dále pravidelně kvalifikoval až do GSL Season 3, kde byl vyřazen v Ro32 budoucí hvězdou PoltPrime. Po té získal Boxer osobní sponzorství od Intelu v hodnotě 200 milonů wonů a dalších 300 milionů wonů bylo určeno pro založení jeho týmu ve StarCraftu 2.

A tak byl založen tým SlayerS. Prvním členem tohoto týmu, který se kvalifikoval do GSL byl Dragon.

Ve svých hrách v Code S v roce 2011 Boxer opět ukázal, že je to především inovátor, když ve hře proti Hyperdub postavil množství Command center, tak aby si udržel vysokou ekonomiku pomocí MULE bez toho, aby musel mít velký počet scv, a pak tak ukázal jak ničit tanky shazováním MULE. Následující sezónu však boxer prohrál své "up and down" zápasy a propadl se do Code A.

Boxerovi se podařilo vrátit do Code S v první sezóně GSL 2012, jen aby byl záhy poslán zpět po prohrách v jeho základní skupině. V květnovém GSL se mu podařilo dostat se až do Ro16, ale následující sezónu byl zase zpět v Code A a i s ní byl nakonec vyřazen už v prvním kole. Boxer se pak účastnil MLG Anaheim, kde získal třetí místo, a po té se mu podařilo kvalifikovat se opět do Code A, z které ho však rychle vyvedl Leenock.

V listopadu byl ale Boxer znovu zpět v Code A a dokonce postoupil až do "Up and Down" zápasů, které rozhodovaly o jeho postupu do Code S. Boxer zde porazil svého týmového hráče TaeJa a prohrál proti asd, nakonec o jeho postupu rozhodovala výhra TaeJa, který však už neměl sám šanci postoupit. TaeJa vyhrál a Boxer tak slavil svůj návrat do Code S, který byl však taky poslední. V té době se začal potýkat se zdravotními problémy, kdy ho jeho rameno bolelo tak, že nemohl trénovat víc než pár her denně.

V listopadu 2012 pak následoval kontroverzní rozpad jeho týmu SlayerS, o kterém se můžete dočíst zde, a Boxer se po té krátce vrátil do SK T1 jako trenér. V září 2013 však odstoupil, kvůli nezveřejněným zdravotním problémům, a byl nahrazen iloveoov.

6. prosince 2013 Boxer oznámil, že se bude věnovat kariéře profesionálního hráče pokeru. To jestli má v plánu se v budoucnu vrátit nějakým způsobem k eSportu není nyní známo.

Zajímavosti:

- Původně si chtěl změnit nick na JungTerran, ale oznámil to před tím, než to provedl, a tak si ostatní hráči toto jméno na battle.netu v různých variacích okamžitě rozebrali.

- Boxer začínal jako Protoss, ale nedostatek Terranů ho přesvědčil k tomu změnit rasu.

- je taky znám pod titulem „Emperor of Terran“

- v roce 2003 vydalo OGN DVD kompilaci jeho nejlepších her pod názvem "Lim Yo-Hwan Special Edition"

- V roce 2004 napsal svou autobiografii pod názvem "Crazy as me"

- Jeho přechod k StarCraftu 2 byl dokumentován televizní stanicí a odvysílán ve dvou dílech pod názvem Boxer´s Wigs

- je ženatý s korejskou herečkou a eSport manažerkou Kim Ga Yeon (Jessica) a v současnosti s ní čeká první dítě

Výsledky:

2005-11-05  2nd OnGameNet StarLeague 2005 So1 OSL                     2 : 3 Protoss Anytime

2004-11-20  2nd OnGameNet StarLeague 2004 EVER OSL                  2 : 3 Terran iloveoov

2003-07-13  3rd OnGameNet StarLeague 2003 Olympus OSL             3 : 1 Zerg Junwi

2002-11-03  1st World Cyber Games 2002 World Cyber Games          2 : 0 Zerg YellOw

2002-10-12  2nd OnGameNet StarLeague 2002 SKY OSL                    1 : 3 Protoss Reach

2002-10-05  3rd 2002 Pepsi Twist KPGA 3rd Tour                                    3 : 2 Terran ChRh

2002-04-14  1st 2002 KPGA 1st Tour                                                           3 : 1 Zerg YellOw

2001-12-28  2nd OnGameNet StarLeague 2001 SKY OSL                     2 : 3 Protoss GARIMTO

2001-12-09  1st World Cyber Games 2001 World Cyber Games          2 : 0 Terran Elky

2001-09-08  1st OnGameNet StarLeague 2001 Coca-Cola OSL          3 : 2 Zerg YellOw

2001-05-05  1st OnGameNet StarLeague 2001 Hanbitsoft OSL           3 : 0 Zerg JinNam

 

Zdroj: Broodwar Liquipedia, SC2 liquipedia

SC2 facebook komunita

Heroes of the Storm Facebook komunita

Hearthstone Facebook komunita

PLAYZONE.CZ

PLAYZONE.CZHerní portál PLAYzone.cz byl spuštěn 9. září 2009 jako pokračovatel serveru United-Games.cz. V současnosti navštíví zpravodajský portál PLAYzone.cz měsíčně více než 350 tisíc čtenářů. Číst dál...

ESL

ESLESL je jedním z největších provozovatelů turnajů a profesionálních lig. Především v Evropě se těší velké oblibě. Na těchto stránkách si po vytvoření účtu můžete okamžitě začít domlouvat zápasy, zůčastňovat se lig a turnajů. Číst dál...

Team Speak 3 server

Team Speak 3Team Speak 3 server připravený pro použití. Celkem 500 slotů je k dispozici na GUILD-HALL.CZ serveru. Číst dál...