facebook 100x100

youtube 100x100

twitch 100x100

twitter icon 100x100

steam

 

 

O GUILD-HALL.CZJak vznikl Guild-Hall.CZ

Black Desert OnlineBDO: Návod pro začátečníky

Guild-Hall Stream

BDO: Návod pro začátečníky

Dovolil jsem si přeložit návod vydaný na blackdesertfoundry.com Sám jsem ve hře začátečník, ale mým cílem bylo udělat hru přístupnější mým přátelům. Nevím tedy na kolik je tento návod zcela přesný, ale z mé zkušenosti sedí. Hra je dosti komplikovaná, tak toto je opravdu jen přehled základních mechanik hry, tak aby se člověk lépe zorientoval.

 

Běžné ovládání

Pohyb: Dopředu (W), doleva (A), zpět (S), doprava (D), skok/lézt (mezerník), přikrčit se (Q - zmáčkni znovu pro postavení se, nebo mezerník pro plazení, shift pro kotoul), Pro sednutí si na něco, zmáčkni (Q) v těsné blízkosti, pro opření se o zeď, přibliž se zády a stiskni (Q) - při sezení nebo opírání je možno vstoupit do observer módu, kdy můžeme kamerou poletovat kde se nám za chce do určité vzdálenosti od vaší postavičky, interakce(R), další (F), autorun (T), záchranný únik (v), kombinací většiny těchto kláves se také provádějí skilly, toto hra názorně ukazuje při najetí myší na jakýkoliv skill.

Jak upravit Uživatelské rozhraní

V hlavním menu (Esc) klikněte na "Edit UI" tlačítko. (tlačítko je k dispozici až po úvodních seznamovacích questech). Bohužel ne všechny častí je možno schovat, nebo přesunout. Pokud chcete schovat celé UI pro dělání foteček, tak stiskněte kombinaci (ctrl + U)

 

 

Lupa

Použitím Lupy, která se nachází vedle minimapy, můžete najít nejbližší NPC určitého typu a zobrazit cestu, která k nim vede. NPC, které můžete zaměřit jsou: Weapons Merchant, Armor Merchant, Warehouse Storage, Stable Master, Dock Manager, Guild Manager, Auction House, Trade Administrator, Potions Merchant, Blacksmith, Jewellery Merchant, Furniture Merchant, Tools Merchant, Fishing Merchant, Cooking Merchant, Worker Manager.

Možnost Lupy se odemkne až po prvních seznamovacích questech.

 

 

Levelování

GRINDING VS. QUESTING

Grind nepřátelských npc je bezpochyby tím nejrychlejším způsobem jak v Black Desert vylevelovat na 50 level. Samozřejmě, pokud se ale zaměříte jen na čistý grind, tak musíte počítat i s nevýhodami. Většina questů nedává exp vůči vašemu levelu, ale dává body vůči vašim tzv. Contribution points, energii, nebo skill points a odměny, které rozšiřují místo ve vašem inventáři. Pokud se zaměříte jen na grind, tak o množství těchto věcí přijdete a budete to muset zpětně dohnat. Pokud začínáte a levelujete svou první postavičku, tak doporučujeme to vzít pomalu, naučte se hru a plňte všechny questy na cestě k 50-tému levelu. Black desert obsahuje spoustu specifických mechanik a hra nováčky zahrne spoustou věcí, které je třeba pochopit. No a pokud budete jen grindovat na max level, tak se pak můžete cítit ztracení a zmatení.

Samozřejmě pokud trváte na grindu, tak existují návody, které specifikují ty nejlepší místa a existuje seznam questů, které plnit pro rozšíření vašeho inventáře. Na 50 levelu, pak existuje spousta opakovatelných questů, které vám dají contribution pointy, o které jste rychlým grindem přišli.

 

Základy questování

Questy dostáváte od různých npc, nebo od vašeho Black Spirita. Hra vás pokaždé upozorní, když pro vás má Black Spirit nový úkol. Důležité story questy mají taky svou specifickou žlutou ikonu s vykřičníkem.

Pomocí vašeho quest logu můžete zapínat a vypínat zobrazování různých typů qustů u npc, pozor na to, aby jste si omylem nevypli zobrazování a pak se nedivili, že vám npc nic nenabízí.

Existují čtyři typy ikon questů, které se zobrazují nad hlavami npc. Žlutá znamená běžný quest. Zelená je quest vstahující se k profesi. Modrá znamená, že je quest v běhu a červená, že je quest splněn a můžete ho u npc ukončit.

Jakmile máte quest, tak si ho můžete otevřít v quest logu (O). Zde jej můžete zrušit, vyznačit cestu, která k němu vede, nebo jednoduše vidět detaily ohledně daného questu společně s odměnou, která vás čeká. Pod minimapou máte taky kompaktní verzi, tak aby jste měli aktuální questy hned na očích. Všechna výše zmíněná ovládání jsou zde taky k dispozici.

Odměnou za splnění questu může být vybavení, rozšíření inventáře, energie, contribution pointy, xp, skill xp, peníze. Můžete taky odemknout další questy pokud dosáhnete u daného npc vesoké amity (přátelských vztahů) za pomocí konverzační minihry (sotry exchange).

Existují čtyři typy questů:

Zabíjecí questy - ty po vás většinou chtějí zabít určitá množství nepřátel, mnohdy několik typů. Někdy je třeba z nich získat určité předměty, které padají náhodně a není je třeba manuálně sbírat. Automaticky se započítávají a nezobrazují se v inventáři.

Znalostní questy - tyto questy po vás chtějí, aby jste zabíjeli určité nepřátele tak dlouho, dokud o nich nezískáte potřebné znalosti (knowledge). Toto může trvat různou dobu, protože to kdy získáte potřebné vědomosti je zcela náhodné.

Sběračské questy - tyto questy po vás většinou chtějí posbírat/přenést nějaký předmět. Tyto questy mohou být ale velice různorodé, kdy musíte například vzít nejprve košík a pak jít sbírat bylinky, nebo vezmete vozík a musíte ho převést na určité místo, ale s vozíkem musíte opatrně balancovat atd.

Doprovodní questy - tyhle questy jsou celkem vzácné a jde v nich o tom, doprovodit určité npc na nějaké místo a udržet je přitom na živu. Většinou jsou ale velice jednoduché.

 

 

Na co jsou tyhle staty a jak je zvýším?

Máte tři různé typy statů, které můžete levelovat. Jsou jimi stamina (výdrž), strength (síla) a health (zdraví).

STAMINA

Levelování vaší staminy ji permanentní zvětšuje. To znamená, že budete moci déle sprintovat, nebo vydržíte delší dobu pod vodou, ale hlavně ovlivňuje i některé vaše skilly jako kopy, úhyby, skoky a bloky.

Jediné co musíte pro levelování staminy dělat, je pohybovat svou postavičkou. Pokaždé, když urazíte určitou vzdálenost, dostanete množství bodů, které vám zvyšují úroveň staminy. Maximální úroveň je 30 a toto vám dá navíc 500 staminy. Někteří lidé doporučují nepoužívat koně v průběhu levelování, protože tak budete nuceni všude běhat, a vylevelujete tak staminu rychleji.

STRENGTH

Zvyšování úrovně vaší síly vám zvedá limit toho, kolik váhy unesete. Sílu je možno levelovat tak, že budete sami nosit trade packy mezi trade managery. Tento stat se až tak nevyplatí levelovat, protože trvá dlouho než si jej zvednete a navíc mezitím nemůžete dělat něco jiného. Navíc maximální level je 30, který vám dovolí nést pouze o 40LT navíc.

HEALTH

Zvyšování zdraví vám dá bohusové health pointy a také mana/spirit/energy pointy (podle toho co vaše postava používá). Zdraví si zvýšíte jezením a pitím. Čím kvalitnější jídlo, tím víc bodů pro level dostanete. Maximální level je 30 a celkově dostanete navíc 290 HP a 200 mana/spirit/energy.

Mimo tyto zákládní staty můžete taky zvyšovat tyto další staty: Attack Power, Defense Power, Accuracy, Evasion, Resistance, Attack Speed, Luck, Movement Speed, Recovery, atd. Tyto staty jsou ale závislé pouze na vašem vybavení a crystalech, které v tom vybavení máte, a samozřejmě buffech.

 

 

Jaké pracovní profese existují?

Nyní je k dispozici devět profesí. Každá se leveluje zvlášť a lze z nich profitovat. Existuje celkem 6 stupňů, které určují jak zručná vaše postavička v dané profesi je: Apprentice, Experienced, Professional, Artisan, Master, Degree. Každý stupeň má ale taky deset úrovní. Například můžete být Professional level 10 a když získáte další úroveň tak se stanete Artisan level 1. Nemusíte se specialozovat jen na jedno povolání, klidně můžete dosáhnout na Degree ve všech, pokud na to máte dostatek času. Existují i různé kostýmy, pro danou profesi, které například urychlují danou profesní činnost, nebo zvedají level.

 

 

GATHERING (sběračství)

Účelem této profese je shromažďovat materiály, které se následně používají ke zpracování, vaření, alchymii, výrobu předmětů, a nebo je čistě prodáte. Pokaždé, když seberete kytku, nebo vykucháte medvěda, tak vám ubyde bod energie, ale získáte zkušenosti, kterými levelujete danou profesi. Vyšší level této profese vám umožňuje používat lepší nářadí a sbírat vzácnější předměty jako diamanty a pod.

Základní nářadí koupíte u obchodníka, lepší nářadí je třeba vyrobit pomocí tool workshopu. Existuje nyní těchto 6 typů nářadí:

Axe - Sekera se používá na sekání dříví. Můžete přistoupit téměř ke kterémukoliv stromu a začít sekat dřevo. Samozřejmě různé stromy, různé dřevo.

Sap – Tento nástroj slouží pro sbírání mízy ze stromů, a nebo krve ze zvířat.

Hoe – Motyčka se používá na sbírání rostlin. Nepotřebujete ji ale pro sbírání rostlin na vaši vlastní farmě. Můžete taká sbírat rostliny jen holýma rukama, ale tím se značně snižuje šance, že najdete kvalitní rostliny.

Knife for Slaughter – řeznický nůž se používá pro sběr masa ze zvířat.

Knife for Tannery – stahovačský nůž se používá pro stahování kůže ze zvířat.

Pickaxe – krumpáčem se sbírají vzácné kameny a rudy.

Empty Bottle – lahvičky se používají pro sběr čerstvé vody z řek a rybníků.

 

 

PROCESSING (zpracování)

Zpracování je profese, kterou se upravují surové materiály. Takto zpracovaný materiál je pak možno použít pro komplexnější výrobu. Okno processingu otevřete klávesou (L). Zde můžete provádět množství různých akcí: Shaking, Grinding, Wood Chopping, Drying, Thinning, Heating, Basic Cooking, Basic Alchemy, Imperial Cooking Package, Imperial Alchemy Package. Můžete použít dohromady až dva předměty a přeměnit je na něco jiného. Pokud kombinace není možná, materiály vám zůstanou. Zpracování každého předmětu stojí energii, ale leveluje vaši profesi.

 

 

COOKING (vaření)

Vařením vytváříte různá jídla a pití. Pro to, aby jste mohli vařit, potřebujete koupit kuchyňskou linku Cooking utensil od obchodníka (většinou vrchní v hospodě) a umístit ji ve svém domě. Po té přistupte k lince a zmáčkněte (R), nyní můžete začít vařit přidáváním ingrediencí. Pozor, pokud nemáte dobrý recept, tak o ingredience přijdete.

Na vyšší úrovni vaření můžete vyrábět Imperial Cooking packages. Ty se dělají pomocí Processingu, ale potřebujete k nim jídlo a pití vyrobené vařením. Ty pak prodáte Imperial Cooking NPC za velký peníz a navíc získáte Golden Seals, které lze směnit za odměny.

 

 

ALCHEMY

Alchymií je možno vyrábět různé předměty jako jsou elixíry, crystal sockety a alchemy stone. Podobně jako při vaření budete potřebovat umístit alchemistické nářadí ve vašem domě k tomu, aby jste mohli začít vyrábět. Pozor pokud máte špatný recept tak o přísady přijdete.

A stejně jako při vaření je možno tvořit společně s processingem Imperial Alchemy packages.

 

 

TRAINING (trénování koní)

Tato profese ovlivňuje vašeho koně. Vyšší úroveň v trénování vám dává větší šanci na to, že váš kůň získá nový skill, když se mu zvedne level. Také se zvýší vaše šance na chycení divokých koní, kdy musíte být alespoň apprentice level 5 k tomu aby jste zkrotili koně. Zkušenosti vůči trénování získáte vždy, kdy váš kůň získá novou úroveň.

 

 

FISHING (rybaření)

Rybařit můžete u jakékoliv řeky, jezera, nebo moře. Základní rybářský prut můžete koupit u obchodníka, lepší je třeba vyrobit. Ryby pak můžete prodávat u Trade administratora. Vaše úroveň rybaření ovlivňuje vzácnost ryby, kterou můžete ulovit. Pokaždé když něco ulovíte, tak získáte zkušenosti k rybbaření. Na vyšším levelu začnete chytat ryby modré úrovně a vyšší, které můžete za větší peníz a Goldean Seals prodat Imperial Fishing NPC.

 

 

HUNTING (lov)

Lovecké povolání se používá pro lov veleryb, krokodýlů a netopýrů. Musíte použít pušku, kterou je nutno vyrobit pomocí Tool workshopu. Vyšší profese vám dovolí lovit obtížnější zvířata, jako například modrou velerybu. Některé recepty pro vaření obsahují velerybí maso, které se dá získat jen lovem veleryb.

 

 

TRADING (obchodování)

Obchodování zahrnuje nakupování u Trade administratora, nebo výrobu crafting trade packs a následně jejich převoz do jiného města pro profit. Zboží můžete převážet na oslu, nebo koni, na voze, nebo lodi, pěšky po svých a nebo si je nechat převést pomocí warehouse transportation. V okolí cest se vyskytují banditi, kteří vás můžou napadnout pokud vezete zboží. Taky je nutné, aby jste měli mezí městy, mezi kterými zboží převážíte, spojené nody (uzly), jinak zboží neprodáte za plnou cenu. Ze začátku budete schopni převážet jen základní věci mezi pár městy, ale jak se budete zlepšovat, odemkne se vám luxusnější zboží a Imperial Trading packy, a nebo taky Ilegální trading packy.

Imperial trading funguje jako běžné, ale není vždy k dispozici a objevuje se náhodně. Pokud je imperial trading k dispozici, tak běžné zboží má u sebe poznámku s oblastí, ve které je pro ně možné imperial trading. Nakupte tedy zboží a dovezte ho do města v poznámce, zde jej ale prodejte Imperial delivery NPC, ne trade administratorovi.

Na závěr poslední možností obchodování, je ilegální obchodování. Toto je možno podnikat jen skrze npc, které se ve hře objevuje mezi 22:00 a 7:00, a musíte být professional rank, nebo vyšší. Pokud koupíte takové zboží budete označeni jako ilegální obchodník s červenou ikonkou nad hlavou a budete označeni pro PvP (hráči na vás mohou útočit bez ztráty karmy) a jakmile zboží prodáte, tak ztratíte 5000 karmy za předmět. Je důležité zmínit, že i když se zbožím umřete, tak o něj nepřijdete.

 

 

FARMING (farmaření)

Farmaření slouží pro pěstování plodin na vaší osobní farmě. Můžete si pronajmout farmu od material merchanta za contribution pointy. Farmu pak můžete umístit téměř na jakýkoliv rovný povrch, který není v safe zone. Pro pěstování musíte koupit semena od seed merchanta a pak je na vaší farmě zasadit. Na mapě pak můžete kontrolovat jak se vaší farmě daří a jestli potřebují nějakou péči. Strašáci a zavlažování lze použít k tomu, aby jste nemuseli farmě věnovat tolik času a zároveň zvýšili kvalitu plodin. Můžete taky použít hnojivo k urychlení růstu rostlin.

 

 

Jak získám prvního osla/koně?

Oslíka získáte z questu ve Velii, který zadáva npc Igor Bartali. Odměnou z questu vám bude emblem, který dáte Stable masterovi výměnou za osla. Promluvte se stable masterem klikněte na "stable", pak "register item". Klikněte pravým tl. na emblem v inventáři a zadejte jméno vašeho osla. 

Koně z questu neodostanete, ale musíte si ho opatřit jinými způsoby:

Od stable mastera můžete koupit Beginner horse za 15 000 silver.

Chyťte a zkroťte si vlastního koně. K tomu, aby jste to mohli udělat, je třeba zvýšit svůj taming skill tím, že budete jezdit na oslovi.

Jakmile máte svého osla/koně, tak jej můžete vyvést ze stáje promluvením ze stable masterem, kliknutím na "stable", pak na vašeho koně a na tl. "take mount". Kůň se objeví u stable mastera a můžete ho osedlat. Taky se objeví ikona koně v levém horním rohu. Pokud na ni kliknete levým tl. tak můžete koně na krátkou vzdálenost přivolat, pravé tl. zobrazí polohu koně na mapě.

Koně nemůžete jen tak odvolat nebo přivolat. Můžete jej jen ustájit u stable mastera pokud jej nechcete používat. Je důležité vědět, že váš kůň může zemřít pokud jej necháte poblíž monster, utopíte ho, a nebo s ním spadnete ze srázu. Koně můžete u stable mastera za poplatek oživit, ale smrt ovlivňuje vašeho koně a každé další oživení je dražší a dražší. Kůň má taky staminu, pokud ji vyčerpáte, tak se kůň znatelně zpomalí. Staminu koně obnovíte, tak, že ho budete krmit mrkvemi, které prodává stable master.

Poznámka: Podobně fungují i čluny. Po tom co si pracně vyrobíte svůj člun jej zaregistrujete v doku. Čluny mají ale omezenou životnost a nelze je opravovat.

 

MOUNTED COMBAT (boj z koňského hřbetu)

Některé vaše skilly můžete používat i při jízdě na koni. To aby jste je mohli použít, ale potřebujete třmeny (stirrups), které opět prodává stable master. K tomu aby vám je ale stable master nabídl, si s ním musíte zvýšit amity (přátelské vztahy) na 100.

Používat skilly na koni zabere trochu tréningu a to jakou kombinací kláves se spouští se u některých na koni mění. Každý skill má popisek "while on horse" jak jej aktivovat na koni.

 

 

Co jsou směnné předměty?

Exchange itemy získáte ze zabitých potvor, otvíráním batohů a jako zbytky z vaření/alchemie. Vždycky za ne dostanete víc peněz pokud je prodáte Exchange NPC, než když je prodáte normálnímu obchodníkovi. Exchange npc, ale bude požadovat vždy určité množstvní a na oplátku vám dá silver, zkušenosti, black stone, výbavu a další. To kde můžete daný předmět směnit zjistíte tak, že na něj kliknete pravým tl. a po té klikněte na "NPC location". Toto vám ukáže cestu k nejbližšímu NPC se kterým je možno předmět směnit. Vzdálenější npc jen vyznačí na mapě.

Seznámení se znalostmi (knowledge) a energií

 

 

KNOWLEDGE (znalosti)

Znalosti získáváte interakcí s npc, monstry nebo předměty. Knowledge taky zvětšuje strop vaši energie (dalo by se říct, že leveluje energii). Čím víc toho objevíte tím víc energie můžete na postavách mít. Stav vašich znalostí můžete zkontrolovat skrze Main menu a tlačítko knowledge, nebo stiskem kláves (H). Existuje několik typů znalostí a některé můžete použít i v diskuzní minihře s npc (story exchange).

Types of Knowledge:

Typy znalostí:

Character - dozvídání se o různých npc tím, že s nimi promluvíte. S některými npc můžete promluvit až po tom co nejdříve promluvíte s jinými.

Typography - dozvídání se o nodech. Při vašich toulkách světem budete objevovat nové oblasti. Některé nody je možné objevit jen promluvením s node managerem a koupením znalostí pomocí vaší energie.

Ecology - dozvídání se o monstrech. Zdraví monstra se vám nezobrazí dřív, než o něm získáte dostatečné znalosti. Znalosti monster taky ovlivňují jak moc vás bude zraňovat a jak rychle jej jste schopni zabít. To jaké znalosti získáte je zcela náhodné.

Adventure journal - informace získané mluvením s npc

Academics - vědomosti získané čtením knih.

Life skill - dozvídaní se informací o různých typech ryb. tyto informace můžete zobrazit taky skrze hlavní menu a Fish guide.

Learning the ropes - dozvídání se o craftění. Pokaždé když objevíte nový předmět, nebo něco nového vyrobíte, získáte znalosti.

Existují různé úrovně znalostí (C, B, A, A+, S). Vyšší úroveň snižuje obtížnost monster a úroveň S dává i vyšší šanci na drop předmětů z daného monstra. Pokud získáte nízký rank a chcete jej zvýšit můžete znalosti resetovat u npc v Calpheon library a zkusit štěstí znovu.

 

 

Energie

S tím jak získáváte znalosti se vám zvedá i energie. Množství energie, kterou máte k dispozici ukazuje druhý pruh v levém horním rohu u vašeho levelu. Energii je možno použít pro vykonávání různých činností ve hře, jako jsou tyto:

Zdravení NPC

Okrádání NPC

NPC informace

Story Exchange

Node Investment pro větší loot v dané oblasti

Gathering

Crafting

Chatování ve world chatu

Najímání pracovníků

Energie se regeneruje automaticky (1 energie za 3 minuty). Některé questy vám jako odměnu můžou obnovit část energie. Můžete taky spát v posteli pro urychlení regenerace (2 energie za 3 minuty), postele z Pearl store dávají až 3 energie za 3 minuty.

Energii je možno převést do lahviček, tak aby jste ji mohli použít pozdějí, nebo ji prodat v aukci.

Seznámení s kontribucí, nody (uzly), domy a pracovníky

 

 

CONTRIBUTION POINTS

Kontribuční body jsou typem měny, která je určena pro investování do nodů (uzlů), kupování domů, nebo pronajímání předmětu od npc. Výhodou je, že kontribuční body získáte zpátky, pokud zrušíte spojení nodu (je možno provést přes mapu, není třeba opětovně navštívit daného node managera), prodáte dům, nebo vrátíte půjčený předmět. Množství kontribučních bodu ukazuje třetí pruh v levém horním rohu.

Kontribuční body lze získat primárně plněním questů. Většina questů vás odmění zkušenostmi, které následně zvyšují množství vašich bodů. Kontribuční zkušenosti můžete taky získat výměnou určitých exchange tokenů.

 

 

NODES (uzly)

Nody jsou lokace na mapě. Nody můžete propojovat investováním kontribučních bodů u node managera v daném místě. Vždy ale musíte mít aktivován předchozí node. Představte si natahování elektrických drátů z nejbližšího města směrem ven. Propojení na mapě indikuje bílá linka. Města fungují jako výchozí hub, do nich se body neinvestují. Dále můžete do daného nodu investovat energii a zvyšovat tak jeho level, což zlepšuje těžení v dané oblasit a drop předmětů z monster. Propojením nodů taky zajišťujete, že předměty prodáte za nejvyšší cenu. Například, když ulovíte rybu daleko od města a poblíž nemáte propojený node z městem, pak tuto rybu od vás trade manager koupí jen za 30% ceny. Stejně tak při obchodování mezi trade managery je třeba mít místa propojena nody pro co největší profit. A taky proto, aby jste mohli vyslat vašeho pracovníka pracovat na farmu, tak je třeba ji mít spojenou nody. To k jakému nodu daná oblast spadá je napsáno ve spod minimapy.

Existují dva typy nodů: Adventure node a Production node. Adventure node jsou nody, kterými propojujete města a celé oblasti na mapě a Production node jsou farmy, doly, lesy atd. kde posíláte své pracovníky těžit. Aby jste mohli vyslat pracovníka, je nutno investovat jak do Adventure, tak do daného Production nodu k němu přiřazenému.

 

 

HOUSING (bydlení)

Bydlení je v Black Desert instancované, což znamená, že všichni hráči můžou vlastnit stejný dům. Interiér se mění podle vlastníka.

Dům koupíte za vaše kontribuční body. Můžete to udělat kdykoliv skrze vaši mapu tím, že kliknete na ikonu města pro zobrazení všech dostupných domů. Můžete taky přijít přímo ke dveřím domu a zakoupit jej zde. Modré ikony značí domy, které můžete koupit, bílé ikony jsou domy, které vlastníte a šedé musíte nejdříve odemknout tak, že koupíte dům k němu propojený.

Existuje množství různých typů domů, které se používají pro různé věci:

Housing – Toto je váš osobní dům. Je to jediné místo, do kterého můžete vstoupit a vyzdobit si ho podle sebe, nebo zde můžete umístit craftovací nástroje.

Lodging – tento dům je pro vaše pracovníky a dovolí vám mít více pracovníků v daném městě.

Stables – Získáte další místo ve stajích v daném místě.

Storage – Získáte víc místa ve skladu v daném místě.

Refinery – zde můžete vyrábět upgrade gemy, black stone, black stone powder a další.

Upgrade – zde můžete upgradovat vaši výbavu.

Workshops – Existuje několik typů workshopů pro vyrábění různých věcí. Jsou to například tyto: accessories, armor, weapons, ship parts, wagon parts, tools, furniture, etc.

Processing – stejně jako u workshopů i zde existujou různé typy podle toho, co chcete zpracovávat jako např.: trade packs, ingots a další

 

 

WORKERS (pracovníci)

Pracovníci se používají pro sběr surovin, tak aby jste si sami ušetřili čas a energii, nebo pro výrobu předmětů v domech, které jste zakoupili.

Pracovníky můžete najímat u "Worker managera", kde si koupíte kontrakt. Prohlížení jednotlivých kontraktů stojí 5 energie a je zcela náhodné. V základu můžete mít v jednom městě jednoho pracovníka a pokud chcete víc, tak pro ně musíte koupit dům "lodging".

Pokud máte propojený production node, ze kterého chcete těžit s městem, tak na něj můžete kliknout, vybrat pracovníka a poslat ho těžit.

Pokud pomocí pracovníků chcete vyrábět předměty, musíte mít koupený patřičný dům a skrze něj pak můžete plánovat výrobu.

Je dobré vědět, že veškeré materiály, které jsou nutné pro výrobu, musí být ve skladišti daného města. Stejně tak vyrobené předměty putují přímo do skladu.

Pracovníci taky získávají nové úrovně a různí pracovníci jsou lepší v jiných věcech.

Vaše pracovníky, ale musíte taky krmit. Když je vyhladovíte, tak nebudou pracovat. Nejlevnější věc, kterou můžete vyrobit pro naplnění žaludků vašich pracovníků, je pivo.

 

 

Seznámení s Enchantingem

K tomu aby jste mohli enchantovat předmět potřebujete "Black stone" a nebo v případě accessory (náušnic, prsteny) potřebujete stejný předmět jako ten, který chcete enchantovat. Toto zvýší attack power (AP), defense power (DP), nebo jiný stat jako například critical chance, movement speed, luck a další.

Pro enchantování zavolejte vašeho Black spirita a zvolte "enchanting". Vyberte předmět, který chcete enchantovat a black stone a klikněte na enchant. Některé předměty můžete enchantovat do určité úrovně bezpečně (armor do +5 a zbraně do +7). Enchantování na další úrovně už může selhat. Když enchantování selže tak ztratíte 5 durability, což znamená, že předmět budete muset opravovat častěji (dříve se rozbije). Naoplátku ale získáte bonus, který vám zvedne šanci pro další pokus. Tento bonus zaniká, když se vám enchant podaří.

Jak obnovit durabilitu předmětu? Budete potřebovat stejný předmět, který obětujete za účelem opravení vašeho enchantovaného předmětu. U kováře pak vyberte položku "maximum durability recover", vložte oba předměty do daných políček a stiskněte tlačítko. Toto vám vráti durabilitu předmětu.

Je možné taky black stone z vybavení vyjmout. U kováře vyberte možnost "Blackstone Extraction".  Toto zničí daný předmět, ale získáte zpět všechny black stony, které jste do něj investovali.

 

 

Proč je dobré míti Alta?

Každý by měl mít ve hře alta, protože charaktery totiž sdílí tyto věci:

Rodinné jméno

Místo ve skladu

Maximální hranici energie

Koně/osly

Vozy/Lodě

Domy

Contribution Pointy

Investování do Node

Pety

Knowledge

Tituly

Guildu

Věci, které nejsou sdílené jsou tyto:

Karma

Současná energie

Když tohleto víme, tak můžeme využít toho, že máme druhou postavičku. Například pokud jste splnili všechny questy za jednu postavu, můžete je udělat znovu s druhou, pro získání dalších kontribučních bodů. Taky se vám v podstatě zdvojnásobí energie, protože maximum je sdílené, ale současná energie ne. To znamená, že se můžete nalogovat na jednu postavu, utratit veškerou energii a pak naloadovat druhou a mít ji zase plnou zde.

Zbroj a doplňky nejsou povoláním exkluzivní. To znamená, že můžete používat své nejlepší brnění na jedné postavě a pak je převést skrze sklad na druhou. Zbraně jsou omezené, ale například dýky používá jak wizard, tak Ranger.

Existují i další věci, jak může být alt užitečný. Například potřebujete nakrmit peta, ale jste daleko od města pro nákup krmení. Nevadí, nalogujete s altem, peta nakrmíte a můžete vesele pokračovat. Peti jsou totiž mezi postavami sdílení a sdílí se i jejich hlad.

Nebo například v enchantování. Když potřebujete naenchantovat jiný předmět, ale nechcete ztratit nastřádané bonusy z nezdarů, které chcete využít pro svůj vzácný předmět, tak nalogujete alta a enchantujete zde. A nebo naopak, na nějaké postavě se mi nastřádá množství bonusů z nezdarů enchantováním levných předmětů, tak toho můžu využít a pokusit se na této postavě nyní enchantovat cenný předmět pro jinou postavu.

 

 

Co dělat když jsem AFK?

Rybařit

Můžete nechat vaši postavičku automaticky rybařit. Kupte prut přijďte k řece, nahoďte a o víc se už nemusíte starat. Každých 5 minut vaše postava automaticky něco chytí. Samozřejmě je to mnohem pomalejší než aktivní rybaření, ale pořád lepší než nic. Mějte ale před začátkem v inventáři dost místa a také volnou váhu. Automatické rybaření totiž skončí, když vám dojde místo v inventáři, rozbije se prut, a nebo překročíte celkovou váhu předmětů, kterou unesete.

WORKERS

Je dobré rozdělit práci pracovníkům před tím, než hru vypnete. Pracovníci totiž budou pokračovat dokud úkol nesplní, i když hru opustíte.

PROCESSING

Když si plánujete jen na pár minut odskočit, tak můžete dát zpracovávat materiál, který potřebujete pro craft. Toto samozřejmě skončí, když vám dojdou materiály, a nebo spotřebujete veškerou energii. Takže opravdu jen na pár minut.

Spěte v posteli

Lehněte si do postele pro rychlé obnovení energie.

Cestujte

Pokud potřebujete přejet na vzdálenější místo a zároveň si na pár minut odskočit, tak nastavte cestu a pošlete vaši postavičku automaticky.

-------------------------------------------------------------

Další tipy:

-Spodní prádlo je levné a dá vám +1 luck stat, který vám zvýší šanci na drop předmětů z monster. Užitečná to věc,

-Každý den, co se nalogujete, tak získáte 100 Mileage bodů. Za ty můžete kupovat svitky pro přivolání bosů, různé boosty exp a skillů, lahvičky a pod. Mileage store je založka v Pearl store.

-Odměny za achievementy záleží na tom co ve hře děláte. Můžete je dostat za to, že hru hrajete už 300 hodin, nebo jste se dostali na novou úroveň povolání. Odměny jsou ale sdílené, tedy je možné je obdržet jen jednou.

-Pokud můžete učte se skilly u Skill managera jinak vás to stojí energii.

-Promluvte s každým npc označené otazníkem na mapě. Toto vám dává body pro zvýšení maximální energie.

-Používejte svou energii co se dá, nenechte ji viset na maximu dlouho, jinak jí mrháte.

-Snažte se vždycky něco dělat, když jste afk, tak aby jste byli co nejefektivnější.

-Můžete změnit kanál, když je na vašem oblíbeném grindovacím místě spousta lidí.

-Schovávejte si stejnou výbavu kvůli enchantování, budete ji potřebovat pro obnovení durability.

-Schovávejte si předmět "Ancient Relic Crystal Shard". Pokud jich nasbíráte 5, tak tím, že z nich v inventáři vytvoříte kříž, tak je můžete přeměnit na svitek, který přivolá bose.

-Svitky na přivolání bosse používejte v partě, protože každý dostane loot.

-Jezte nebo pijte neustále, protože tím levelujete své HP.

-Používejte koně a vůz k nošení extra lahviček a těžkých věcí, tak aby jste se nemuseli vracet často do města kvůli přetížení.

-Směňte Silver na gold bar. Tímto můžete přemisťovat velké sumy bez toho aby jste byli přetížení.

-Když si koupíte kovadlinu a umístíte do svého domu, tak můžete ušetřit hodně peněz za opravy.

-Na mapě můžete v pravém horním rohu používat různé filtry. například je možnost vyfiltrovat jen budovy, které vlastníte vy.

-Investujte energii do nodů, kde plánujete dlouhodobě těžit, nebo grindovat, zvýšíte tím loot a to kolik toho vaši pracovníci natěží.

-Když si pořídíte u Warehouse managera kontejner, tak jej můžete umístit ve svém domě a mít tak přístup do skladu přímo z domu.

 

Další běžné otázky

D: Slyšel jsem, že obchod mezi hráči je omezen, je to pravda?

O: Ano je to tak. Může se to zdát zvláštní, že mmo omezuje obchod mezi hráči, ale pravdou je, že to hře přináší spoustu výhod. Je to kontroverzní téma, ale toto omezení odrazuje boty a gold sellery. Pokud tedy chcete pomoci svým přátelům, tak musíte jít s nimi a pomáhat jim farmit přímo a zároveň je při tom můžete učit hru, než že jim jen pošlete peníze a výbavu. V současnosti je možno vyměňovat jen lahvičky a předměty nízké kvality.

D: Zobrazení zdraví u mobů se nehýbe je to chyba?

O: Není to chyba. Health bar nepřítele se zobrazí jedině tehdy, až o tom nepříteli získáte potřebné znalosti. Znalosti zíkáte tak, že s daným nepřítelem budete bojovat. Bohužel to, kdy znalosti získáte, je zcela náhodné. Znalosti také zvyšují vaši maximální energii a úroveň znalostí monstra ovlivňují i to jak silné jeho i vaše útoky budou.

D: Kdy můžu začít s PvP?

O: Můžete se označit pro PvP na levelu 45, nebo vyšším. Toto můžete udělat zkratkou (alt+c)

D: Jsou questy od vašeho Black Spirita povinné, nebo můžu nějaké přeskočit?

O: Tyto questy nejsou přímo povinné, ale jsou velmi důležité, protože vám dávají i zbraně a výzbroj, black stony, místo v inventáři a v neposlední řadě XP. Tyto questy vás také naučí jak enchantovat, craftovat, získat zpět black stony a jak provést skill awaken. Některé skilly je také možno odemknout pouze skrze Black spirit quest. Na 50 levelu vám bude dávat Black spirit denní a týdenní questy, které jsou zcela dobrovolné, ale odměnou jsou svitky na bossy, black stony a další předměty.

D: Proč jsem se zasekl na 99,99% na levelu 49?

O: To aby jste mohli dosáhnout level 50 musíte splnit Black Spirit quest a zabít monstrum přivolané svitkem.

D: Má tato hra dungeony a bossy?

O: Ano, existují world bossové a bossové, které můžete přivolat svitky + elitní monstra. V současné verzi nejsou dungeony a je aktivní jeden world boss, ale korejská verze obsahuje dva neinstancované dungeony, které budou do naší verze postupně přidány, a taky dva další world bossy.

D: Můžou mě ostatní hráči napadnout a ukrást můj trade pack?

O: Ostatní hráči vás můžou napadnout kdykoliv mimo safe zonu. Pokud ale zemřete s trade packem, tak o něj nepřijdete.

D: Co je to tajný obchod?

O: Tajný obchod vede NPC, které se objevuje jen na určitých místech v noci. Musíte utratit energii, aby jste mohli zobrazit co má na prodej (například black stony se slevou).

 

SC2 facebook komunita

Heroes of the Storm Facebook komunita

Hearthstone Facebook komunita

PLAYZONE.CZ

PLAYZONE.CZHerní portál PLAYzone.cz byl spuštěn 9. září 2009 jako pokračovatel serveru United-Games.cz. V současnosti navštíví zpravodajský portál PLAYzone.cz měsíčně více než 350 tisíc čtenářů. Číst dál...

ESL

ESLESL je jedním z největších provozovatelů turnajů a profesionálních lig. Především v Evropě se těší velké oblibě. Na těchto stránkách si po vytvoření účtu můžete okamžitě začít domlouvat zápasy, zůčastňovat se lig a turnajů. Číst dál...

Team Speak 3 server

Team Speak 3Team Speak 3 server připravený pro použití. Celkem 500 slotů je k dispozici na GUILD-HALL.CZ serveru. Číst dál...